Propozycje mola książkowego

Napływają już pierwsze urodzinowe życzenia dla misia Genia. Bardzo dziękuję (również w jego imieniu) za zainteresowanie i piękne prace.

Dziś chciałabym wam zaproponować cykl misiowych opowieści, w których pojawią się mniej lub bardziej znane misie. Zaprezentuję wam fragmenty książek ( do czytania bądź słuchania), których właśnie one są bohaterami. W większości będą to opowiadania o niedźwiadkach pluszowych, ale nasz cykl rozpoczniemy od historii prawdziwej – opowieści o misiu Wojtku, który przyszedł na świat w dalekim Iranie, został polskim żołnierzem i z polską armią pod dowództwem gen. Andersa przemierzył jej wojenny szlak bojowy.

Tę historię poznaliśmy szczegółowo dwa lata temu podczas obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia w naszej bibliotece. Tutaj znajdziecie relację z tamtego święta i przypomnicie sobie koleje życia Wojtka. Wówczas słuchaliśmy audiobooka oraz czytaliśmy fragmenty książki Elizy Piotrowskiej „Wojtek, żołnierz bez munduru”.

Dziś proponuję wam wysłuchanie fragmentu opowieści Łukasza Wierzbickiego o tym, jak Wojtek został wcielony do polskiej armii. Książka, z której ten fragment pochodzi nosi  tytuł „Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa„. Powstała ona  pod honorowym patronatem Ireny Anders – żyjącej jeszcze wówczas żony generała Andersa. Zaś wstęp do niej napisał profesor Wojciech Narębski, ostatni żyjący żołnierz 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w armii gen. Andersa, „towarzysz broni” szeregowego Misia Wojtka, dziś wybitny naukowiec, ale również człowiek, który chętnie dzieli się swoimi wojennymi wspomnieniami z młodzieżą i chętnie opowiada o „dużym”  Wojtku (misiu). A są to opowieści z tzw. pierwszej ręki.

Uwaga!

Proszę, słuchajcie uważnie, bo misiowe opowieści zakończymy krótkim konkursem-testem ze znajomości, prezentowanych w naszym cyklu, fragmentów.