Rok szkolny 2020/2021 [archiwalne]
Pokochaj książkę jeszcze dzisiaj,
bo ona Twoim przyjacielem jest!
E. Josz
Wakacje 2021
26 czerwca 2021
Do zobaczenia we wrześniu!
Proszę o zwrot wypożyczonych książek!
Do końca roku pozostały niecałe trzy tygodnie. Niedługo rozpoczną się zwroty podręczników szkolnych. Bardzo proszę o zwrot wypożyczonych w tym roku książek (innych niż podręczniki). Biblioteka rozpoczyna katalogowanie zbiorów w nowo zakupionym systemie bibliotecznym, zintegrowanym z Librusem. Stąd dobrze byłoby, by wszystkie książki wróciły przed wakacjami na półki.
Czekam na was w bibliotece!
Nagrody wręczone
2 czerwca 2021
Wczoraj w bibliotece odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu „Co w książkach piszczy?” – tym, którzy do szkoły wrócili nieco póżniej. Młodsze dzieci otrzymały nagrody już przed przerwą egzaminacyjną. Mam nadzieję, że wszyscy są zadowoleni…
Wielki powrót
31 maja 2021
Wszyscy bardzo się cieszymy, że wreszcie wracacie do szkoły. Mamy też nadzieję, że tym razem jest to powrót na dobre, że lockdown, kwarantanny i wirusowe przypadłości niebawem pozwolą nam o sobie zapomnieć…
Co w książkach…? Prezentacja
19 maja 2021
Dziś zapraszam was na prezentację (w wyborze) nadesłanych na konkurs wierszy oraz prac plastycznych. Mam nadzieję, że będzie ona dla was zachętą do udziału w kolejnych konkursowych propozycjach…
Co w książkach…? Wyniki konkursu
7 maja 2021
W konkursie Co w książkach piszczy? wzięło udział 18 uczniów z klas I do VIII. Wszyscy uczestnicy rozwiązali zadania testowe prawidłowo. I tak w teście na umiejętnośc czytania ze zrozumieniem (pytaniach do łamańców językowych) padło 100% prawidłowych odpowiedzi…
Co w książkach…? Odpowiedzi
6 maja 2021
30 kwietnia zakończył się konkurs czytelniczy „Co w książkach piszczy?”. Dozując emocje, dziś publikuję prawidłowe odpowiedzi do trzech konkursowych zadań. Jutro ogłoszenie wyników konkursu i publikacja listy laureatów…
Śląsk – droga do Polski
2 maja 2021
W tym roku obchodzimy stulecie III powstania śląskiego. Dla nas mieszkańców Górnego Śląska powstania to ważna część naszej przeszłości, która choć piękna i bogata jest też trochę skomplikowana. Nie było bowiem w ponad tysiącletniej historii naszego regionu …
Świąteczny maj
30 kwietnia 2021
Przed nami majowe święta: Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Narodowe Święto Trzeciego Maja. Są to daty szczególnie ważne w historii Polski, które uroczyście celebrujemy, choć w tym roku nieco bardziej kameralnie…
Święto Książki
23 kwietnia 2021
Dzisiaj Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto narodziło się blisko 100 lat temu w Katalonii, a w 1995 zostało proklamowane przez UNESCO. Od roku 2001 obchody Święta Książki poprzedza nominacja do prestiżowej nagrody, którą jest tytuł Światowej Stolicy Książki…
Co w książkach piszczy?
19 kwietnia 2021
Uwaga !
Termin zakończenia konkursu Co w książkach piszczy? został przesunięty na 30 kwietnia .
Rozwiązania testów, nagrania łamańców językowych oraz zdjęcia prac plastycznych można wysyłać jeszcze do końca miesiąca na adres biblioteki kontakt@bibliotekasp2.pl lub przez aplikację WhatsApp na nr telefonu 501 409 392.
Aby przesłać test wystarczy kliknąć po jego zakończeniu PRZEŚLIJ.
Nadal czekam na wasze prace!
Ewa Biskup
Deserowa, gorzka, mleczna…
13 kwietnia 2021
Wczoraj obchodziliśmy Dzień Czekolady. Czekoladowe przysmaki leczą smutki, poprawiają nastrój i dodają nam energii. I jest to najprawdziwsza prawda. Podobno dziewięć na dziesięć osób lubi czekoladę, przy czym dziesiąta osoba najprawdopodobniej kłamie…
Ciepłych, zdrowych i spokojnych
Świąt Wielkanocnych
oraz wiary w lepsze jutro
życzy wszystkim czytelnikom
biblioteka szkolna
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
2 kwietnia 2021
Święto książki dla dzieci – o którym była już mowa w poprzednim wpisie – oprócz towarzyszących mu imprez kulturalnych, kiermaszy czy spotkań autorskich, ma też swoją oryginalną formułę. Co roku inny kraj jest jego gospodarzem…
Co w książkach piszczy? Zadanie IV
1 kwietnia 2021
Już jutro (2 kwietnia) obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, promujący literaturę dzicięcą oraz czytelnictwo wśród najmłodszych. Patronem święta jest Hans Christian Andersen, którego baśnie znane są na całym świecie…
Co w książkach piszczy? Zadanie III
29 marca 2021
Dziś pozwolę sobie powielić test, który już kiedyś pojawił się na stronie biblioteki jako rozrywka umysłowa na ferie zimowe. Myślę jednak, że jest na tyle ciekawy, że warto wykorzystać go w konkursie. Spróbujcie odgadnąć tytuły książek zakodowane w obrazkach…
Co w książkach piszczy? Zadanie II
26 marca 2021
Dzisiaj kolejne zadanie konkursowe, które jest sprawdzianem umiejętności czytania ze zrozumieniem i łączy się ściśle z opublikowanymi wcześniej wierszykami Małgorzaty Strzałkowskiej. Przeczytajcie je uważnie i odpowiedzcie na pytania…
Co w książkach piszczy?
24 marca 2021
Biblioteka zaprasza do udziału w konkursie czytelniczym:
Co w książkach piszczy?
Książki bywają różne. Nie tylko opowiadają nam ciekawe historie, pomagają poznawać świat, uczą wrażliwości, ale także często zapraszają do zabawy i stają się inspiracją twórczych działań. Przyjmijcie więc to zaproszenie. Pochwalcie się nie tylko umiejętnością czytania ze zrozumieniem, ale także swoją kreatywnością w odbiorze literatury…
Pasowanie na czytelnika
21 marca 2021
Tuż przed przejściem na nauczanie zdalne uczniowie klas pierwszych zostali przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej. To kolejna ważna chwila w szkolnym kalendarzu pierwszaków…
Zbieram to w szkole
15 marca 2021
Nasza szkoła postanowiła wziąć udział w projekcie misyjnym, którego celem jest niesienie pomocy najbiedniejszym mieszkańcom Afryki Środkowej oraz Azji, gdzie prowadzą pracę misyjną misjonarze sercanie.
Laureaci „Życzeń dla Genia”
4 marca 2021
Wczoraj w bibliotece odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu „Życzenia dla Genia”. Ponieważ wszystkie kartki urodzinowe były bardzo ładne i każdy uczestnik włożył w swoje życzenia sporo pracy oraz odrobinę serca dla naszego pluszowego rezydenta…
Dzień Otwarty Szkoły
21 lutego 2021
Drodzy Rodzice!
Co roku zapraszaliśmy Was i Wasze pociechy, rozpoczynające naukę w szkole, na spotkanie z biblioteką szkolną w ramach Dnia Otwartego Szkoły…
Kocie opowieści
17 lutego 2021
Kot to spełnienie ludzkich marzeń o udomowionym tygrysie – wciąż nieco dziki, chadzający własnymi drogami, a przy tym obdarzony niesamowitą gracją. Dostojny i dumny, ale też puszysty i mruczący, uwielbiający mizianie i pieszczoty.
Pączkujemy dla Afryki
1 lutego 2021
Po raz kolejny chcielibyśmy włączyć się w akcję Wyślij pączka do Afryki. Ze względu na pandemię i wynikające z niej ograniczenia w tym roku nie możemy w szkole zorganizować pączkowego kiermaszu, ale możemy kupić e-pączka…
Gramy i… czytamy
27 stycznia 2021
Dziś kolejna, trudniejsza wersja zimowego dobble. Każda karta zawiera osiem obrazków. Tylko jeden z nich jest wspólny dla dwóch różnych kart. Musicie wyszukać i wskazać ten właściwy…
Sprawdź się!
18 stycznia 2021
Na zakończenie ferii lub – jak kto woli – na dobry początek powrotu do nauki w szkole, proponuję wam test na spostrzegawczość, czyli interaktywne dobble. Śnieg na pewno skusił was perspektywą dobrej zabawy na świeżym powietrzu…
Jaka to książka?
12 stycznia 2021
Biblioteka nie byłaby biblioteką, gdyby nie zaproponowała swoim czytelnikom zabawy z książką. W drugim tygodniu ferii zapraszam was do rozwiązania quizów ze znajomości lektur szkolnych oraz bajek i baśni dla dzieci. Tytuły książek zostały zakodowane za pomocą obrazków i emotikonek…
Sposób na nudę
8 stycznia 2021
Pierwszy tydzień ferii powoli dobiega końca. I choć nie musicie tkwić w domach, to jednak pogoda nie sprzyja spacerom i zabawom na świeżym powietrzu. Do tej pory ciągle padało… A w czasie deszczu dzieci się nudzą, to ogólnie znana rzecz…
Kern Wspaniały
29 grudnia 2020
Dziś mija setna rocznica urodzin Ludwika Jerzego Kerna – pisarza, satyryka, poety, tłumacza, ale też autora kilkudziesięciu książek dla dzieci. Ze świecą szukać drugiego takiego pisarza, który z tak niewyobrażalną lekkością i humorem potrafiłby opisać najzwyklejsze przedmioty…
Czas Bożego Narodzenia
23 grudnia 2020
Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?
Dlatego, żeby się uczyć miłości
do Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie.
Dlatego, żeby sobie przebaczać.
ks. Jan Twardowski
Niezapomnianych, pełnych ciepła i radości
oraz odrobinę zaczytanych
Świąt Bożego Narodzenia
wszystkim Czytelnikom
życzy
Biblioteka szkolna
Wyniki konkursu „Życzenia dla Genia”
15 grudnia 2020
Dziś prezentuję wam wyniki konkursu Życzenia dla Genia. Nasz miś – o czym już wiecie – otrzymał od was mnóstwo pięknych urodzinowych życzeń. I jak tu teraz wybrać te najładniejsze?. Jurorzy stanęli przed niezwykle trudnym zadaniem…
Co musisz wiedzieć o Świętym Mikołaju…
5 grudnia 2020
Już Mikołaj grzeje sanie…
Czego pragniesz, wnet się stanie!…
Andrzejek czar
30 listopada 2020
Za nami magiczna andrzejkowa noc. W szkole raczej andrzejkowe popołudnie, które wszystkim kojarzy się z klasową zabawą z wróżbami, organizowaną w ostatnich dniach listopada…
Życzenia dla Genia
29 listopada 2020
Zapraszam do obejrzenia prezentacji urodzinowych kartek dla misia Genia. Solenizant bardzo hojnie został nimi obdarowany, Życzenia złożyło mu aż 45 uczniów. W imieniu własnym i misia dziękuję Wam za pamięć i moc pozytywnej energii…
Dzisiaj Dzień Misia
25 listopada 2020
Każdy powinien mieć kogoś,
z kim mógłby szczerze pomówić,
bo choćby człowiek był nie wiadomo jak dzielny,
czasami czuje się bardzo samotny.
Ernest Hemingway
Misie znane i lubiane
24 listopada 2020
Kolejne książki o misiach warte przypomnienia to te , których bohaterami są misie doskonale wam znane: miś Uszatek, Kubuś Puchatek oraz miś Paddington. Znacie je na pewno z telewizyjnych seriali i dobranocek…
Przygody pluszowych misiów
20 listopada 2020
Dzisiaj – w ramach cyklu Propozycje mola książkowego proponuję wam lekturę książeczki Stepena Attmore’a zatytułowanej „Przygody pluszowych misiów”. Składa się ona z pięciu opowiadań…
Propozycje mola książkowego
17 listopada 2020
Napływają już pierwsze urodzinowe życzenia dla misia Genia. Bardzo dziękuję (również w jego imieniu) za zainteresowanie i piękne prace. Dziś chciałabym wam zaproponować cykl misiowych opowieści, w których pojawią się mniej lub bardziej znane misie…
Urodzinowa kartka dla misia
12 listopada 2020
Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Pluszowego Misia biblioteka zaprasza uczniów klas I – IV do udziału w konkursie plastycznym pod hasłem Życzenia dla Genia. Nasz pluszowy miś Genio, niestety, z powodu pandemii musiał opuścić…
Niepodległa
10 listopada 2020
W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Na pamiątkę tego wydarzenia dzień 11 listopada przyjęto jako jego symboliczną datę i zarazem datę jednego z największych naszych świąt narodowych…
Dzień Kundelka 2020
25 października 2020
Dzisiaj obchodzimy Dzień Kundelka, czyli święto wszystkich wielorasowych psów albo inaczej – jedynych w swoim rodzaju, niepowtarzalnych, wyjątkowych. Data święta nie jest przypadkowa i zbiega się z Dniem Ustawy o Ochronie Zwierząt…
Święto Bibliotek 2020
23 października 2020
Dobiega końca Miesiąc Bibliotek Szkolnych, coroczne święto obchodzone w październiku przez biblioteki szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W planie były spotkania uczniów klas młodszych z poezją Małgorzaty Strzałkowskiej oraz jesienne spotkanie z pierwszokloasistami…
Święto Patronalne Szkoły
16 października 2020
Dzisiaj Święto Patronalne Szkoły. Biblioteka wspólnie z katechetą włączyła się w przygotowanie akademii z tej okazji. Co roku nawiązujemy do nauczania Jana Pawła II. Tym razem chciałyśmy przypomnieć o wartościach, które w dzisiejszym świecie ulegają powolnej dewaluacji.
Dzień Uśmiechu
3 października 2020
Z okazji Światowego Dnia Uśmiechu uczniowie naszej szkoły postanowili podzielić się radością, ciepłem i życzliwością z podopiecznymi Bytomskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną…
Dzień Kropki już za nami
25 września 2020
Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Kropki już za nami. Jak na święto kreatywnych działań i ciekawych pomysłów przystało, spędziliśmy go twórczo i z artystycznym zacięciem. Bibliotekę odwiedziły klasy trzecie i czwarte oraz grupa świetlicowa. Podczas zajęć obejrzeliśmy film “The Dot”…
Dzień Kropki z biblioteką
14 września 2020
Zbliża się Międzynarodowy Dzień Kropki – święto kreatywności i twórczego myślenia, którego owocem są najróżniejsze pomysły i sposoby celebrowania tego dnia: od prostych przebieranek i wariacji plastycznych po skomplikowane zadania w cyberprzestrzeni. A wszystko to z kropką w roli głównej…
Narodowe Czytanie 2020
7 września 2020
W pierwszą sobotę września odbyło się Narodowe Czytanie – wielka akcja czytelnicza pod patronatem Pary Prezydenckiej, promująca klasykę literatury polskiej. W tym roku wspólną lekturą była Balladyna Juliusza Słowackiego – jeden z jego najbardziej znanych dramatów…
Biblioteka wita wszystkich czytelników w nowym roku szkolnym!
“Czytanie daje nam miejsce, w które możemy się udać, kiedy musimy zostać tam, gdzie jesteśmy.”
Mason Cooley
Cytat bardzo pasujący do dzisiejszej nietypowej rzeczywistości, w której przyszło ograniczyć nam kontakty i swobodę poruszania się, i w której wielu z nas bezpiecznie czuje się w zaciszu własnego domu. To dobry czas, by zawrzeć przyjaźń z książką, która w przeciwieństwie do rzeczywistości w niczym nas nie ograniczaw. Dzięki niej możemy przeżyć fascynujące przygody, odbywać podróże w czasie i przestrzeni, odkrywać nieznane…
Zapraszamy do korzystania z biblioteki na nieco zmienionych zasadach.
Ponieważ zgodnie z rekomendacja Biblioteki Narodowej czytelnie pozostają jeszcze zamknięte dla czytelników, co skutkuje też brakiem wolnego dostępu do półek, będę starała się przedstawiać wam propozycje lektury, prezentując różne serie czytelnicze dostępne w naszej bibliotece.
Książki (w tym lektury) możecie zamawiać elektronicznie, wysyłająć wiadomość na adres mailowy biblioteki kontakt@bibliotekasp2.pl lub korzystając z wiadomości w systemie Librus. W wiadomości wystarczy podać tytuł zamawianej książki. Następnego dnia możecie ją odebrać w bibliotece.
Godziny pracy biblioteki w bieżącym roku szkolnym
Poniedziałek 7.30 – 10.30
Wtorek 11.00 – 14.00
Środa 8.00 – 14.00
Czwartek 7.30 – 10.30
Piątek biblioteka nieczynna
Zapraszam!
Ewa Biskup