Strona poświęcona fachowej prasie o książce dla dziecka oraz promocji bibliotek szkolnych w sieci.
Polecane czasopisma:
Guliwer – czasopismo o książce dla dziecka
Specjalistyczne czasopismo poświęcone w całości literaturze dla dzieci i młodzieży, ukazujące się w cyklu kwartalnym. Adresowane jest do: nauczycieli, bibliotekarzy, wydawców, księgarzy, twórców (pisarzy i ilustratorów), krytyków literackich i badaczy literatury dziecięco-młodzieżowej oraz do rodziców, którym nie jest obojętne to, co ich dzieci czytają.
Każdy numer zawiera teksty historycznoliterackie, eseje i rozprawy dotyczące klasyki literatury dla dzieci; recenzje nowości wydawniczych; wywiady z pisarzami, ilustratorami książek dla dzieci oraz wydawcami; artykuły opisujące doświadczenia bibliotekarzy i nauczycieli związanych z upowszechnianiem czytelnictwa oraz informacje o ważniejszych wydarzeniach kulturalnych, związanych z książką i czytelnictwem w kraju i poza jego granicami.
Guliwer ukazuje się od roku 1991. W roku 2003 opiekę nad kwartalnikiem przejęła Biblioteka Śląska w Katowicach. Redaktorem naczelnym pisma jest dyrektor Biblioteki Śląskiej prof. Jan Malicki, wydawcą – Wydawnictwo Naukowe „Śląsk”. Od początku istnienia Guliwera z pismem związana jest prof. Joanna Papuzińska, autorka wielu rozpraw z dziedziny bibliotekoznawstwa i literatury dziecięcej, jak również twórczyni tejże literatury, pierwszy redaktor naczelny Guliwera. Dziś pani profesor sprawuje funkcję przewodniczącej rady naukowej pisma.
Ryms – kwartalnik i wortal o książkach dla dzieci
RYMS urodził się w głowie Marty Lipczyńskiej-Gil, szefowej Wydawnictwa Hokus-Pokus, absolwentki filologii polskiej. Na początku, wiosną 2007 roku powstała wersja papierowa i nieśmiało raczkował portal (…) Wortal, czyli specjalistyczny portal o książkach dla dzieci i młodzieży, pełną parą działa od 2009 roku. .
Źródło opisu: http://ryms.pl
Biblioteka w Szkole – miesięcznik i serwis nauczycieli bibliotekarzy o charakterze instrukcyjno-metodycznym, wydawany od 1991 r. Promuje czytelnictwo, dostarcza fachowej wiedzy z zakresu komputeryzacji bibliotek, oferuje sporo materiałów repertuarowych, scenariuszy konkursów, wystaw i innych imprez czytelniczych. Znajdziemy tu omówienie nowości na wybranych stronach internetowych dla nauczycieli-bibliotekarzy oraz specjalny dział poświęcony książce elektronicznej. Poza tym miesięcznik ten na bieżąco, wyczerpująco i ciekawie prezentuje inne zagadnienia potrzebne bibliotekarzowi, zamieszczając m.in. przepisy prawne, konspekty i programy edukacyjne, wykaz publikacji ośrodków doskonalenia nauczycieli, zestawienia bibliograficzne…
Biblioteki w sieci
Biblioteki Szkolne Online – blog internetowy oraz fanpage na faceboooku prowadzony przez nauczycieli bibliotekarzy (pasjonatów) z różnych stron Polski, promujący pracę bibliotek szkolnych poprzez prezentowanie różnych ciekawych inicjatyw czytelniczych oraz publikację relacji z imprez bibliotecznych, spotkań z ciekawymi ludźmi, różnorakich zajęć z książką w roli głównej…
Blog powstał w 2014 jako odpowiedź na bezsensowny projekt ustawy zapowiadający likwidację bibliotek szkolnych i wchłonięcie je przez biblioteki publiczne.
To również miejsce dla Twojej biblioteki. Dowiedz się więcej tutaj i tutaj
Wolne lektury – szkolna biblioteka internetowa
Projekt „Wolne Lektury” to portal internetowy, na którym umieszczone są teksty lektur szkolnych należących do domeny publicznej, czyli poza rygorami prawa autorskiego. Lektury te są opracowane i opatrzone komentarzem i dostępne w Internecie w kilku formatach do wyboru; można je całkiem za darmo i zgodnie z prawem przeglądać on-line, jak również ściągnąć na twardy dysk komputera.