Ciekawostki

Jan Paweł II zadziwiał świat od początku swego pontyfikatu. Od chwili, kiedy po praz pierwszy przemówił do zgromadzonych na Placu Św. Piotra tłumów jako papież z dalekiego kraju aż do momentu swojego odejścia. Zadziwiał świat ciągłym przekraczaniem sztywnych reguł watykańskiego protokołu, które zainicjowało zniknięcie słynnej papieskiej lektyki. Zaskakiwał nieprzewidzianymi reakcjami, gestami, a nawet niepowtarzalnym szczerym uśmiechem. Będąc następcą św. Piotra stał się jednocześnie naśladowcą św. Pawła, który ciągle był w drodze. Nie pozwolił zamknąć się w czterech ścianach watykańskiego pałacu i odizolować od wiernych, ale wręcz przeciwnie – otworzył wrota Watykanu, idąc jak dobry pasterz pośród owce swoje.

Czy wiesz, że…

Jan Paweł II był Kawalerem Orderu Uśmiechu?

Wniosek o nadanie Ojcu Świętemu tego honorowego tytułu złożyły do Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu niewidome dzieci z Krakowa i z Lasek pod Warszawą. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie. W 1981 roku Jan Paweł II został 267 Kawalerem Orderu Uśmiechu. Jednak wręczenie zaszczytnego odznaczenia nastąpiło dopiero trzy lata później – 28 marca 1984 roku w Watykanie.

w dniu wyboru Karola Wojtyły na papieża Wanda Rutkiewicz zdobyła najwyższy szczyt świata?

16 października 1978 roku polska himalaistka Wanda Rutkiewicz jako trzecia kobieta i pierwsza Europejka zdobyła Mount Everest (8850m). W tym samym dniu kardynał Karol Wojtyła został głową Kościoła katolickiego. Podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w roku 1779 papież spotkał się z Wandą Rutkiewicz na prywatnej audiencji w Kurii Biskupiej w Krakowie. Otrzymał wówczas od niej w darze kamień z Everestu. Podczas tego krótkiego spotkania, odnosząc się do wydarzeń sprzed roku, powiedział: Dobry Bóg sprawił, że nam obojgu tego samego dnia udało się wejść tak wysoko.

Dziwi jeszcze jedna zbieżność dat w życiu tych dwojga ludzi gór: 13 maja 1981 roku dokonano zamachu na życie Jana Pawła II. W tym samym dniu 11 lat później podczas próby zdobycia K2 zginęła Wanda Rutkiewicz.

pontyfikat Jana Pawła II był trzecim co do długości pontyfikatem w dziejach Kościoła?

Od momentu wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową do dnia jego śmierci minęło prawie 27 lat. Dłużej od Jana Pawła II na papieskim tronie zasiadali: św. Piotr (przyjmuje się 34 lata pontyfikatu) oraz Pius IX. Wybrany na papieża w 1846 roku, rządził Stolicą Apostolską aż 32 lata.

pielgrzymkowy szlak papieża – Polaka wyniósł ponad półtora miliona kilometrów?

Jan Paweł II podczas swojego prawie 27-letniego pontyfikatu odbył 104 podróże apostolskie oraz około 150 podróży po samych Włoszech. Odwiedzał również jako biskup Rzymu swoich wiernych w parafiach Wiecznego Miasta. Blisko 1000 dni spędził poza Watykanem, w tym prawie 600 poza granicami Włoch. Długość szlaku jego pielgrzymek szacuje się na półtorej miliona kilometrów, co odpowiada trzydziestokrotnemu okrążeniu Ziemi wokół równika.

papież nie lubił jadać sam?

Jan Paweł II nigdy nie siadał do posiłków w samotności. Spożywał je w towarzystwie współpracowników oraz zaproszonych gości. Początkowo papieskie zaproszenia do wspólnego stołu były zaskoczeniem, przede wszystkim dla samych zaproszonych. Z biegiem czasu utarło się w watykańskich kręgach powiedzenie: W dwóch sprawach u Jana Pawła II nigdy nic nie wiadomo – o której godzinie usiądzie do stołu i kogo zaprosi na obiad.