Spotkanie autorskie

12 kwietnia gościliśmy w naszej szkole pana Marka Szołtyska, pisarza, dziennikarza i historyka oraz popularyzatora kultury i gwary śląskiej, który przybliżył naszym uczniom świat śląskich legend. Naszym gościem była również pani Maria Osadnik, propagatorka śląskiej tradycji, a w szczególności gwary i tradycyjnego śląskiego stroju.

W barwnym opowiadaniu pana Marka śląskie beboki i heksy, którymi niegdyś straszono niesforne „bajtle” jawiły się ich obecnym rówieśnikom  jako całkiem sympatyczne stworki, zamieszkujące najczęściej miejsca, które dziatwa dla własnego bezpieczeństwa powinna omijać z daleka. Dziś nie do pomyślenia jest puszczanie małych dzieci samopas, bez kontroli i opieki, ale kiedyś – zwłaszcza w rodzinach wielodzietnych – ta kontrola była mocno ograniczona i opowieści o bebokach i innych straszydłach  działały trochę jak swego rodzaju wentyl bezpieczeństwa.

Dowiedzieliśmy się również, skąd prawdopodobnie wzięła się nazwa naszego regionu. Nazwa Śląsk posiadająca w sobie cząstkę „sleng-” o znaczeniu wilgotny, mokry, mokradło, nawiązuje do wilgotności tych okolic (w szczególności góry Ślęży i płynącej przez mokradła rzeki Ślęzy). Śląskie straszydła też często mieszkały w różnego rodzaju stawach, wypełnionych wodą zapadliskach lub gliniankach. Stąd też mnóstwo wśród śląskich legend i baśni opowieści o utopkach, Jaroszkach i świetlikach…

Jako że spotkanie autorskie wpisało się w realizowany przez nas projekt LEGENDY I PODANIA NASZEJ ZIEMI – poznajemy dziedzictwo kulturowe regionu, przed publicznośćią wystąpiła sześcioosobowa grupa uczniów, która również w ramach projektu przygotowała przedstawienie Czerwone i czarne kamienie. na podstawie legendy zawartej w zbiorze Skarbnikowe czary Ewy Stadtmüller.

Na zakończenie nasi goście wręczyli nagrody laureatom szkolnego konkursu plastycznego pod hasłem „Zmory, hekse i insze utopce – postacie z legend, podań i baśni śląskich” , przeprowadzonego wśród uczniów klas młodszych.

Pani Marii i Panu Markowi dziękujemy za miło spędzony czas i wiele kulturowych ciekawostek!

Zapraszam do galerii