W ramach projektu kuratoryjnego LEGENDY I PODANIA NASZEJ ZIEMI – poznajemy dziedzictwo kulturowe regionu w bibliotece odbywały się w ciągu ostatniego miesiąca Spotkania z legendą śląską, podczas których uczniowie klas młodszych poznawali legendy Górnego Śląska. Czytaliśmy między innymi Czerwone i czarne kamienie, Największy skarb i Żabiego kamrata ze zbioru Skarbnikowe czary Ewy Stadtmüller oraz Miedzianą lampę Kornelii Dobkiewiczowej. Snuliśmy też opowieści o postaciach, które uczniowie zobrazowali w konkursie plastycznym pod hasłem „Zmory, hekse i insze utopce – postacie z legend, podań i baśni śląskich”. Piekne prace naszych najmłodszych można nadal oglądać w bibliotece, a na czas majowego weekendu wystawione zostały w oknach lokalu bibliotecznego.
Podczas czytania na ekranie prezentowane były ilustracje do czytanych legend, a po skończonej lekturze dzieci rozwiązywały krzyżówkę lub wykonywały inne zadania utrwalające ich treść. Na pierwszoklasistów zaś czekały interaktywne puzzle. Śląskie legendy prezentowali nauczyciele realizujący projekt (w tradycyjnych śląskich strojach) oraz uczniowie z grupy projektowej (Adam Paczkowski wystąpił w stroju tarnogórskiego gwarka).
W czasie zajęć bibliotecznych odbyło się wśród uczniów klas młodszych losowanie portretów legendowych bohaterów do wspólnego „pokolorowania” w dowolnej technice.