Pasowanie na czytelnika

Pasowanie na czytelnika w pirackim stylu. Tak obchodziliśmy uroczystość przyjęcia w poczet czytelników biblioteki szkolnej tegorocznych pierwszoklasistów. Zamiast kodeksu pirata poznaliśmy jednak regulamin biblioteki, a zdobywanie pirackich sprawności zastąpił test z bajek i baśni oraz pogadanka na temat  poszanowania książek.

Po celującym rozwiązaniu testu oraz omówieniu zasad obchodzenia się ze zbiorami biblioteki, uczniowie złożyli uroczystą przysięgę czytelnika, zapewniając o szacunku do książki i chęci wyruszenia z nią w pełną przygód podróż do Krainy Wyobraźni. Pierwszym etapem tej podróży była pierwsza wypożyczona książka i odnaleziony w bibliotece skarb: piracka skrzynia pełna książek-prezentów dla świeżo upieczonych adeptów pięknej sztuki czytania. Dodatkiem do książki była zakładka z pirackim motywem.

Książeczkę-prezent dla pierwszoklasistów szkoła otrzymała w ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”, która trwa już od kilku lat i jest programem promującym czytelnictwo wśród dzieci i ich rodziców. Jej inicjatorami są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Książki. W tym roku do rąk małych czytelników trafiła Wnuczka antykwariusza autorstwa Justyny Bednarek z ilustracjami Emilii Dziubak – jednej z najlepszych polskich ilustratorek.

Życzymy przyjemnej lektury!

Zapraszam do galerii