Narodowe Czytanie 2023

W piątkowy poranek 8 września chętni uczniowie z klas siódmych oraz z klasy ósmej spotkali się w bibliotece, by wziąć udział w Narodowym Czytaniu, dwunastej już edycji ogólnopolskiej akcji społecznej, przybliżającej nam klasyków literatury polskiej (w większości dzieła  ponadczasowe o wymowie patriotycznej).

W tym roku czytaliśmy powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. To jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł w dorobku pisarki. Akcja powieści rozgrywa się w okolicach Grodna (obecnie Białoruś) i przedstawia polskie społeczeństwo drugiej połowy XIX wieku żyjące pod zaborem rosyjskim. nawiązuje do powstania styczniowego  i zawiera refleksje związane z popowstaniową rzeczywistością, podejmując trudny temat zachowania narodowej tożsamości, mimo klęski i pogrzebania nadziei na szybką realizację niepodległościowych marzeń.

 Na wstępie sylwetkę pisarki oraz jej twórczość przybliżyła czytelnikom nasza polonistka pani Ania Buroń.

Do grona czytających dołączali w wolnej chwili nauczyciele. Obecne były również obie panie dyrektor.

Lektura powieści Elizy Orzeszkowej upłynęła nam w miłej i serdecznej atmosferze. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał pamiątkową zakładkę z cytatem zaczerpniętym z powieści.

Zapraszam do galerii