Jesienne kropeczki

Zapraszam na nieco spóźnioną relację z obchodów tegorocznego Dnia Kropki.

Od 15 września niemal do końca miesiąca w bibliotece odbywały się zajęcia z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki, święta kreatywności i twórczej inspiracji. Uczestniczyły w nich klasy młodsze oraz klasy czwarte. Dzień Kropki świętowały z nami również przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola „Radosne Słoneczko” w Radzionkowie.

Najmłodsi uczniowie obejrzeli filmik „The Dot”, zrealizowany na podstawie opowiadania Petera Reynoldsa, w którym główna bohaterka z bojaźliwej, nieśmiałej dziewczynki zmienia się w pewną siebie małą artystką. A to wszystko dzięki zachęcie ze strony nauczycielki plastyki. Uczniowie starali się zrozumieć symbolikę KROPKI jako początku i zalążka każdego talentu, który pielęgnowany i rozwijany pozwala osiągnąć sukces. Zaś nam nauczycielom tytułowa KROPKA z opowieści o Vashti pokazuje, jak wiele zdziałać może zachęta z naszej strony i jak wielką moc możemy dać naszym uczniom, by podejmowali nowe wyzwania.

Motywem przewodnim zajęć była oczywiście symboliczna kropka. Czytaliśmy interaktywne opowiadania Hervégo Tuleta: Naciśnij mnie oraz Och! Książka pełna dźwięków. Zagraliśmy w kropkowe dabble oraz interaktywne gry z kropką w roli głównej. W klasach czwartych rozwiązywaliśmy zakodowane w kropkach działania matematyczne. Zatańczyliśmy również jesienną cza-czę z połówkami kropek, dopasowując je kolorystycznie do siebie (raz na zasadzie podobieństwa, a raz na zasadzie kontrastu), kiedy muzyka na chwilę się zatrzymywała. A na koniec każdy uczeń wykonał pracę plastyczną: inspirowaną własną wyobraźnią, jedyną, niepowtarzalną kropkę. Tymi kropkami wypełniliśmy szablony: grzybów, parasolek i skrzata, które teraz służą jako jesienne dekoracje w klasach. Kropki przedszkolaków, połączone ze sobą w jedną całość, stworzyły zaś piękną, kolorową gąsienicę, która wraz z dziećmi powędrowała do przedszkola.

Zapraszam do galerii