Nowe książki w bibliotece

W październiku 2021 roku nasza szkoła przystąpiła do  Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.  Głównym jego celem jest zwiększenie atrakcyjności księgozbioru bibliotek szkolnych oraz promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. W marcu bieżącego roku kalendarzowego otrzymaliśmy dotację w wysokości 4500,00 zł (900,00 zł wkładu własnego i 3600,00 zł z budżetu państwa) na zakup nowych książek. Wszystkie środki finansowe  przeznaczyliśmy  na  zakup lektur szkolnych oraz książek  będących nowościami wydawniczymi. 7 października zakupione książki dotarły do biblioteki. Trwa ich wprowadzanie do elektronicznego systemu  bibliotecznego. Pierwsze skatalogowane lektury są już w rękach czytelników. A oto pozycje, które wzbogaciły nasz księgozbiór.

Lektury szkolne (wznowienia lub nowe wydania), czyste, jeszcze pachnące drukiem:

1. M. Pałasz Sposób na Elfa
  2. W. Cichoń Cukierku, ty łobuzie!
  3. A. Frączek Rany, Julek! O tym, jakJulian Tuwim został poetą
  4. J. Bednarek Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek
  5. G. Kasdepke Detektyw Pozytywka
  6. M. Krüger Karolcia
  7. M. Terlikowska Drzewo do samego nieba
  8. J. Brzechwa Akademia pana Kleksa
  9. J. Christa Kajko i Kokosz. Szkoła latania
  10. R. Pisarski O psie, który jeździł koleją
  11. F. Molnar Chłopcy z Placu Broni
  12. A. Maleszka Magiczne drzewo. Olbrzym
  13. R. Goscinny i J. J. Sempé Mikołajek
  14. E.E. Schmitt Oskar i pani Róża
  15. S. Mrożek Artysta
  16. M. Białoszewski Pamiętnik z powstania warszawskiego

Nowe pozycje z serii wydawniczej Zaopiekuj się mną, która cieszy się wśród najmłodszych czytelników dużą popularnością.
Nowa w naszej bibliotece seria książek o przygodach dwójki przyjaciół Lassego i Mai, którzy w małym szwedzkim miasteczku prowadzą biuro detektywistyczne, pomagając lokalnej policji w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych.
Dalsze losy niesfornego kotka Cukierka oraz inna książka Waldemara Cichonia o przyjaźni dwunastoletniego Tomka i skrzata Rymosława.

Trochę literatury przygodowej. Między innymi podróżnicze książki Łukasza Wierzbickiego, opowiadające o autentycznych historiach językiem zrozumiałym dla małego czytelnika.
Afryka Kazika
Wokół świata na wariata
Machiną przez Chiny
Dziadek i niedźwiadek
Seria Superbohaterowie Antyku – pełna humoru i przygód opowieść o chłopcu, który za sprawą tajemniczej wazy trafia do antycznego świata, gdzie poznaje antycznych bogów i herosów oraz ludzi nauki…

I jeszcze interaktywne książki Hervégo Tulleta. Jedną z nich Naciśnij mnie dzieci już doskonale znają. Kolejne będa zapewne pretekstem do równie dobrej zabawy podczas przyszłorocznego Święta Kropki ora innych zajęć bibliotecznych. Do wspólnego czytania i zabawy jak znalazł.

Coś dla nieco starszych czytelników:
Trochę literatury fantasy: Zwiadowcy (I i II tom) Johna Flanagana, Córka czarwnic Doroty Terakowskiej
Opowieści o tym, co w życiu ważne:
Tam, gdzie zawracaja bociany
Opowiadania z tomu Gorzka czekolada – 15 opowiadań dla młodzieży o przyjaźni, szacunku, sprawiedliwości, odwadze, wolności, ale też optymizmie, życzliwości, pokojowym nastawieniu do świata… jednym słowem „ważna książka o ważnych sprawach – na ważny wiek”.
Powieści Williama Bruce’a Camerona: Był sobie pies, Był sobie pies 2, O psie, który dał słowo – to świat widziany oczami psa i relacja pies-człowiek. Te książki uwrażliwiają.  Poruszają serce, momentami nawet je zgniatają. Niewinnymi i bezbronnymi oczami pokazują świat dokładnie takim, jak on wygląda. Podkreślają wszystkie zalety, ale również i paskudne wady człowieka i prostolinijność psiej świadomości.