Nastoletni Czarodziej – międzyszkolny finał

22 listopada w bibliotece spotkali się fani Harry’ego Pottera z sześciu okolicznych szkół, by stoczyć pojedynek o palmę pierwszeństwa w posiadanej przez siebie wiedzy o przygodach małego czarodzieja.

W pierwszej części konkursu uczestnicy zmierzyli się z zadaniami pisemnymi, które rozpoczął test ze znajomości treści książki. Kolejnymi były: krzyżówka i wykreślanka. Należało także rozszyfrować nadawców i adresatów listów z Hogwartu oraz połączyć w pary pojęcia,  postacie bądź przedmioty, występujące w powieści.

W części drugiej uczniowie odpowiadali na pytania odnoszące się do treści książki.

Czytelnicze zmagania oceniało jury w składzie: pani Janina Wilczek, emerytowana bibliotekarka, do niedawna pracująca w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 4 w Radzionkowie, pani Iwona Labus, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radzionkowie, oraz pani Barbara Dziembała, bibliotekarka w miejscowym liceum ogólnokształcącym.

Uczestników, opiekunów i jurorów przywitała oraz oficjalnie imprezę otworzyła pani Agnieszka Jochlik, dyrektor SP2 w Radzionkowie, szkoły – gospodarza konkursu.

W bibliotece nie zabrakło także grupy czarodziejów, którzy zadbali o techniczną stronę tego czytelniczego wydarzenia. Zajęli się punktacją  oraz odmierzaniem czasu przeznaczonego na kolejne zadania, a także serwowaniem małego poczęstunku dla naszych gości…

Konkursowym zmaganiom towarzyszyła imponująca wystawa potterowskich gadżetów, udostępnionych nam przez absolwentkę naszej szkoły Julię Pawlus, za które Julce serdecznie dziękujemy.

Jak na fanów książek Joanne Rowling przystało, ekstremalny quiz okazał się bułką z masłem, zwłaszcza dla męskiej części szkolnych reprezentacji: drużyny Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Radzionkowie  oraz  Szkoły im. Rodziny Wieczorków w Orzechu, pomiędzy którymi rozegrano dodatkową rundę pytań.

Ostatecznie zwycięzcami okazała się reprezentacja „Zamkowej Szkoły” (Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Radzionkowie)  w składzie: Piotr Krupiński i Kuba Cygan. Miejsce drugie zajęła drużyna Szkoły im. Rodziny Wieczorków w Orzechu w składzie: Sebastian Szewioła i  Radosław Hilla, a miejsce trzecie Szkoła Podstawowa nr 1 w Radzionkowie, reprezentowana przez Agatę Chrostowską i Emilię Nolewajkę.

Jak zaznaczyła jednak przewodnicząca jurorów pani Janina Wilczek, nikt nie był tutaj przegranym. Wszyscy uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą o czarodzieju z Hogwartu, drobiazgową znajomością postaci, wydarzeń i detali występujących w powieściach Joanne Rowling. Wszyscy też chyba doskonale się bawili i oprócz głównych nagród wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali drobne upominki, które – mam nadzieję – jeszcze długo będą im przypominać to wyjątkowe spotkanie.

Zapraszam do galerii