Konkurs gwary – przesłuchania

W piątek 10 marca nasi uczniowie Faustyna Wrodarczyk z klasy IIIb i Karol Pawlus z klasy VIIIa wzięli udział w parafialnym łosprawianiu, czyli konkursie gwary śląskiej, odbywającym się pod patronatem Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rojcy. W tym roku jubileuszowa (dziesiąta ) edycja tego konkursu.

Przesłuchania odbyły się w dolnym kościele parafialnego kościoła, a przedział wiekowy uczestników mieścił się w granicach „od przedszkola do seniora”. W jury zasiedli: pani Barbara Smoczok i pani Helena Leśniowska (propagatorki kultury i gwary śląskiej) oraz pan Marek Szołtysek (pisarz, historyk, autor książek o Śląsku po śląsku). Przesłuchania poprowadziła, pełniąca również rolę jurora, pani Maria Osadnik (pomysłodawczyni i główna organizatorka konkursu)

Faustyna zaprezentowała wiersz Juliana Tuwima (w gwarowym przekładzie Marka Szołtyska) „Ptasie radio”, a Karol autorski monolog „Jak Karlik cytoł ksionżka”.

W przyszłą niedzielę 19 marca ogłoszenie wyników konkursu i uroczysta gala w Centrum Kultury „Karolinka”. Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów i zapraszamy do „Karolinki”.

Zapraszam do galerii