„Godanie jes cool”. Niy bydymy sie chwolić, ale…

15 kwietnia uczestniczyliśmy w uroczystej gali konkursu mowy śląskiej „Godanie jes cool”, który odbył się w marcu br. w Mysłowicach.

Nasi reprezentanci: Faustyna Wrodarczyk oraz Karol Pawlus (mający już na koncie zwycięstwo w parafialnym łosprawianiu) również tym razem znaleźli się w gronie laureatów. Faustynka  wywalczyła III miejsce w swojej grupie wiekowej (przedszkola – VI klasa szkoły podstawowej), Karol zajął miejsce II, rywalizując ze swoimi rówieśnikami ze szkół podstawowych oraz uczniami szkół ponadpodstawowych. Bardzo cieszy nas kolejny sukces naszych uczniów (teraz w konkursie o zasięgu regionalnym) i po raz kolejny serdecznie im gratulujemy.

Adresatem konkursu były dzieci, młodzież oraz dorośli  z terenu całego historycznego Górnego Śląska, zaś jego celem  pobudzenie zainteresowania  śląską tradycją i zachęta do kultywowania gwary śląskiej. Organizatorzy konkursu to: Stowarzyszenie Miłośników Śląskiej Tradycji, Kultury i Historii, Mysłowicki Ośrodek Kultury, Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Wojciecha Korfantego w Mysłowicach, Związek Górnośląski Koło Brzezinka oraz regionalista i historyk Tomasz Wrona.

„Godanie jes cool” objeli patronatem: Poseł do Parlamentu Europejskiego Łukasz Kohut oraz Prezydent Miasta Mysłowice Dariusz Wójtowicz..

Była to już piąta edycja konkursowych zmagań. My wzięliśmy w konkursie udział po raz pierwszy, ale mamy nadzieję, że jeszcze do Mysłowic przyjedziemy. Tymczasem dziękujemy organizatorom za perfekcyjnie przygotowaną sobotnią galę w Mysłowickim Ośrodku Kultury (jak i wcześniejsze przesłuchania). Atmosfera sobotniego spotkania była fantastyczna i na pewno nie bez znaczenia była tu dowcipna i gawędziarska konferansjerka pana Tomasza Wrony, który nie omieszkał zamienić kilka słów z każdym z laureatów. Dowiedzieliśmy się, co ich zainspirowało do udziału w konkursie i jak żywa jest śląska tradycja w ich domach.

Czekamy na kolejną edycję…

Zapraszam do galerii