System e-biblio

Szanowni Użytkownicy Biblioteki Szkolnej
zapraszam do korzystania z e-biblioteki
(katalogu OPAC w systemie e-biblio)

We wrześniu bieżącego roku szkolnego nasza biblioteka rozpoczęła pracę w programie e-BIBLIO  (firmy LIBRUS SYNERGIA), służącym do katalogowania zbiorów bibliotecznych, prowadzenia ksiąg inwentarzowych oraz obsługi czytelnika. W praktyce oznacza to możliwość korzystania ze zbiorów bibliotecznych online.

Teraz możecie przeglądać zasoby biblioteki, a także rezerwować książki, korzystając z dowolnego urządzenia posiadającego dostęp do Internetu (komputera, tabletu, smartfona…)

Instrukcja korzystania z katalogu OPAC e-biblio

Katalog można przeglądać bez logowania, aby jednak zarezerwować książkę należy zalogować się na swoje konto w systemie LIbrus:

W górnym menu klikamy Książki i wchodzimy w zakładkę e-biblio (wejście w panelu ucznia):W górnym menu klikamy Moduły i wchodzimy w zakładkę e-biblio (wejście w panelu nauczyciela).W wyszukiwarkę na stronie głownej katalogu wpisujemy tytuł wybranej książki (możliwe są też inne kryteria wyszukiwania, ale to wydaje się najprostsze):Wyszukiwarka odsyła nas do wszystkich wydań danego tytułu. Wybieramy to, które nas interesuje i przechodzimy dalej (lub już na tym etapie rezerwujemy wybraną pozycję klikając środkowy znaczek, znajdujący się w prawym dolnym rogu każdego opisu. System sam wybierze jeden spośród dostępnych egzemplarzy). Na kolejnej stronie pod opisem bibliograficznym książki znajduje się informacja o jej dostępności. Zaznaczamy dostępną (do wypożyczenia) pozycję i klikamy Rezerwuj:Informacje o rezerwacji znajdziemy na swoim koncie w e-biblio, które widoczne jest w prawym górnym rogu strony:Zarezerwowana książka pojawi się w naszym panelu z e-biblio: Rezerwacja trwa dwa dni. Po tym czasie (w przypadku nieodebrania zamówionej pozycji) zostaje ona anulowana. W momencie wypożyczenia książki zmienia się jej status na naszym koncie z zarerezerwowano na wypożyczono:

Obecnie w katalogu znajduje się ponad 2000 pozycji, w tym wszyskie dostępne w bibliotece lektury oraz najbardziej popularne książki  dla dzieci i młodzieży. Jest to mniej więcej 1/5 naszego księgozbioru. Pozostałe pozycje sa sukcesywnie dodawane.

Zapraszam do korzystania z katalogu OPAC e-Biblio.

Link do niego znajdziecie również w centralnym miejscu serwisu pod nagłowkiem biblioteki.