Przidom do nos po niysporach

Po przerwie spowodowanej pandemią wrócliśmy do parafialnego łosprawianio. 15 maja w Centrum Kultury „Karolinka” odbyła się gala Przidom do nos po niysporach – konkursu gwary śląskiej, organizowanego przez Parafię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rojcy. Licznie zgromadzona w „Karolince” publiczność wysłuchała monologów, piosenek oraz obejrzała przedstawienia w śląskiej godce, a wszystko to okraszone żartem, dobrym humorem i przyprawione odrobiną nostalgii.

Jak co roku mieliśmy w konkursie swojego reprezentanta. Był nim Karol Pawlus z klasy VIIa, który zaprezentował monolog Godka Klachuli, nawiązujący do czasów plebiscytu na Górnym Śląsku.  Za monolog chopiony z Piekor Karol otrzymał wyróżnienie. Gratulujemy. Naszego ucznia zobaczyliśmy na scenie również w dwóch tańcach Małego Śląska, którego występ stanowił oprawę artystyczną konkursowej gali.

Imprezę artystyczną w „Karolince” – tradycyjnie już – poprowadziła pani Maria Osadnik, a zakończył dowcipnym monologiem Marek Szołtysek, pisarz i propagator śląskiej gwary, zasiadający co roku w jury. Na gali obecni byli przedstawiciele Urzędu Miasta oraz środowisk społeczno-kulturalnych Radzionkowa i Piekar Śląskich, a także  proboszcz  rojczańskiej parafii ks. Eugeniusz Krawczyk.

Czas nieubłaganie płynie naprzód. Za rok spotkomy sie w Karolince juz… dziesiąty roz.