Już choinka wystrojona…

Zbliża się Boże Narodzenie. Niedługo pojawią się w domu pięknie przystrojone i oświetlone choinki. Może więc warto przypomnieć sobie historię świątecznego drzewka i ozdób choinkowych…

Zwyczaj ustawiania w domu na Boże Narodzenie świerkowego lub jodłowego drzewka i ozdabiania go orzechami, cukierkami, jabłuszkami i mnóstwem woskowych świeczek przejęliśmy od Niemców na przełomie XVIII i XIX wieku. Choinka zastąpiła wcześniejsze wigilijne przybrania – zawieszane pod sufitem i ozdabiane wierzchołki sosny, jodły lub świerku. Wierzono, że zielone gałęzie mają życiodajne moce i cudotwórcze właściwości, chronią dom i jego mieszkańców od złych mocy i uroków.

Zanim jednak na drzewku zaczęły królować szklane bombki przyozdabiano je włoskimi orzechami, jabłkami, malowanymi szyszkami oraz różnymi smakołykami: cukierkami, oraz specjalnie pieczonymi na tę okazję ciasteczkami i piernikami.

Historia szklanej bombki choinkowej wbrew pozorom nie jest aż tak długaRozpoczyna się w połowie XIX wieku w Niemczech. Według legendy pracujący w hucie szkła w mieście Lauscha Hans Greiner zrobił pierwsze bombki na Boże Narodzenie w roku 1847. Nie było go stać, by zakupić popularne wówczas ozdoby, czyli cukierki, jabłka i orzechy. Wpadł zatem na pomysł, aby wykorzystać materiał, w którym pracował na co dzień.

Posłuchajcie:

Przepiękne – chociaż nie szklane – bombki choinkowe stworzyli uczniowie klasy 3b, którzy pojawili się w bibliotece na przedświątecznych zajęciach. Ozdabialiśmy bombki styropianowe, wykorzystując wstążki, cekiny, naklejki, filcowe wycinanki i  kolorowe pompony. Każdy stworzył swoje małe arcydzieło.

Naszej pracy towarzyszyła kolęda. A piosenkę Pada śnieg wykonaliśmy wspólnie w wersji ruchowej do klipu muzyczno-filmowego „Modern Academy”. Postanowiliśmy też, że wszystkie bombki wezmą udział w konkursie na najestetyczniejszą i najstaranniej wykonaną ozdobę. Wyniki już wkrótce.

Edit: 20 grudnia 2021

Konkurs na najładniejszą bombkę rozstrzygnięty.  Wyróżniliśmy ( ja i pani Karolina) te ozdoby,  które zostały oryginalnie wykonane z wykorzystaniem różnorodnych materiałów  tworzących fantazyjne i unikalne wzory oraz jedną zachowującą wyjątkową symetrię zdobienia. Ponieważ trudno było wśród nich dokonać podziału na te ładniejsze i najładniejsze, wszystkim twórcom postanowiłyśmy przyznać wyróżnienia.

A oto nagrodzone ozdoby:

Zapraszamy do galerii