Czy Dulscy są wśród nas?

Za nami jubileuszowa (dziesiąta) edycja Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą był dramat Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”. Utwór ten, w tragikomiczny sposób piętnuje pełne obłudy, fałszu i zakłamania życie na pokaz, w którym – jak twierdzi tytułowa bohaterka – brudy należy prać we własnym domu.
Życie w rodzinie Dulskich to jedna wielka gra pozorów, przedstawiona tak sugestywnie i wyraziście, że na jej podstawie powstało określenie dulszczyzna, które stało się synonimem podwójnej moralności. W takim też znaczeniu funkcjonuje w języku polskim do dziś.

I choć czytaliśmy utwór pochodzący z początku ubiegłego stulecia, który – wydawałoby się – swoje odniesienie miał w ówczesnej rzeczywistości, to jednak sam fakt żywotności przytoczonego wyżej terminu  świadczy o tym, że taka postawa jest nadal aktualna.
Pozostaje więc zapytać:
Czy Dulscy są wśród nas…?
Czy we mnie samym nie ma odrobiny dulszczyzny…?

6 września w bibliotece miała miejsce szkolna odsłona tegorocznego Narodowego Czytania. „Moralność pani Dulskiej” czytali uczniowie klas szóstych i siódmych. Postać autorki, treść oraz ogólną wymowę dramatu przybliżyła uczniom p. Ania Buroń. Biblioteka wykonała dla uczestników pamiątkowe zakładki.

Zapraszamy do galerii