Święto Misia 2021

Dzisiaj Światowy Dzień Pluszowego MIsia. Samo święto ma niezbyt długą tradycję, bo obchodzone jest dopiero od 2002 roku (25 listopada). Za to historia pluszowej zabawki jest znacznie dłuższa.

Legenda odsyła nas do Stanów Zjednoczonych i wiąże narodziny pluszowego misia z następującym zdarzeniem:

Otóż w listopadzie 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore “Teddy” Roosevelt wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Relacja z tego wydarzenia wraz z obrazującą go grafiką opublikowana została w dzienniku “The Washington Post”. To właśnie ten rysunek stał się inspiracją dla Morrisa Mitchoma, który za specjalnym pozwoleniem prezydenta rozpoczął produkcję pluszowych misiów o nazwie Teddy. Miś zyskał ogromną popularność i do dzisiaj pluszowy miś, to dla mieszkańców zza oceanu „Teddy’s Bear”!

A co mówi historia?

Jednak dużo wcześniej pierwsze pluszowe misie powstały w Europie i były eksportowane również do Stanów Zjednoczonych.

Pod koniec XIX w. pochodząca z Niemiec, sparaliżowana wskutek choroby, Margarete Steiff szyła pluszowe zwierzątka. Jej siostrzeniec Richard Steiff wpadł na pomysł, aby założyć firmę produkującą takie zabawki. W 1903 roku zabawki wystawiono na targach w Lipsku i właśnie tam zainteresowały Amerykanów, którzy dokonali zamówienia aż 3000 egzemplarzy. W Stanach Zjednoczonych zyskały one ogromną popularność.

Tak czy inaczej, niezależnie od tego co mówi historia i ile prawdy jest w legendzie, dzieci pokochały pluszowe misie i pozostają im wierne do dziś. Miękkie pluszowe zabawki stają się powiernikami dziecięcych sekretów, leczą smutki i sprawiają najmłodszym ogromną radość.

Zapraszam na spacer po Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju i wysłuchania ciekawostek o pluszowych misiach. A w naszej szkolnej bibliotece po przymusowej kwarantannie świętować będziemy w ramach tegorocznego święta urodziny Kubusia Puchatka, który w tym roku kończy 95 lat.

Nie zapominajmy też w tym dniu o naszej bibliotecznej maskotce. Miś Genio obchodzi dziś swoje święto. I wciąż czeka na powrót do biblioteki. A tymczasem przesyła Wam serdeczne pozdrowienia.