Święto Bibliotek 2020

Dobiega końca Miesiąc Bibliotek Szkolnych, coroczne święto obchodzone w październiku przez biblioteki szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

W planie były spotkania uczniów klas młodszych z poezją Małgorzaty Strzałkowskiej oraz jesienne spotkanie z pierwszoklasistami. Niestety – grypowe niedyspozycje, a potem kolejna fala pandemii pokrzyżowała nam plany. Początek miesiąca to także w naszej szkole przygotowania do Święta Szkoły, które nieco przesuwają nam w czasie biblioteczne świętowanie.

Zaliczyliśmy tylko (6 października) spotkanie z klasą IIa, podczas którego dzieci obejrzały przedstawienie o przygodach Leśnych Głupków (na podstawie wierszowanych bajek Małgorzaty Strzałkowskiej).

Tytułowe Leśne Głupki to roztropne leśne stworki, obdarzone poczuciem humoru, temperamentem i nieskrępowaną żądzą przygód. Ta ostatnia powoduje, że bez wahania decydują się stanąć oko w oko z potworem, smokiem i jędzą – baśniowymi czarnymi charakterami, które zagrażają pięknemu i przyjaznemu światu.

My śledziliśmy starcie skrzatów ze smokiem. Po obejrzeniu przedstawienia, wspólnie czytaliśmy wiersze-zagadki autorki Leśnych Głupków i  odgadywaliśmy ukryte pod obrazkami słowa. A że nasze spotkanie zbiegło się ze Światowym Dniem Zwierząt zajęcia zakończyliśmy interaktywną grą Koci bohaterowie filmów i książek dla dzieci...

W role skrzatów wcielili się uczniowie klasy 8a, a pod smoczym przebraniem (własnoręcznie wykonanym) ukryła się uczennica klasy 7a.

Miesiąc Bibliotek Szkolnych ma jak co roku swój plakat i swoje hasło, które w tym roku brzmi: