Pasowanie na czytelnika

Tuż przed przejściem na nauczanie zdalne uczniowie klas pierwszych zostali przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej. To kolejna ważna chwila w szkolnym kalendarzu pierwszaków.

Pasowanie na czytelnika to wydarzenie o uroczystym charakterze, które ma już od lat swój określony scenariusz. Zwykle rozpoczyna je krótkie przedstawienie, które dla najmłodszych adeptów sztuki czytania przygotowują uczniowie klas starszych. W tym roku – z wiadomych przyczyn – okazało się to niemożliwe. Ale dla chcącego nic trudnego. Z braku starszych aktorów tradycyjne przedstawienie odegrali  sami pierwszoklasiści, zaproszeni do zainscenizowania „Rzepki” Juliana Tuwima. I okazało się, że świetnie sobie poradzili. Dwa mole książkowe dodawały naszym gościom odwagi, opowiadając im o swojej pasji czytania, prowadząc swobodnie baśniowy quiz i wreszcie czytając wiersz Tuwima i dopingując maluchów w jego aktorskiej interpretacji.

Po wspólnej zabawie uczniowie klas pierwszych poznali zasady poszanowania i wypożyczania zbiorów bibliotecznych, a następnie złożyli uroczystą przysięgę czytelnika. Tego dnia każdy z nich wypożyczył swoją pierwszą książkę oraz otrzymał na pamiątkę kolorową zakładkę, a także książeczkę „Pierwsze abecadło”.

Świeżo upieczeni czytelnicy obiecali też często odwiedzać bibliotekę, a nawet zostać molami książkowymi.