Narodowe Czytanie 2020

W pierwszą sobotę września odbyło się Narodowe Czytanie – wielka akcja czytelnicza pod patronatem Pary Prezydenckiej, promująca klasykę literatury polskiej. W tym roku wspólną lekturą była Balladyna Juliusza Słowackiego – jeden z jego najbardziej znanych dramatów, w którym  króluje (na wzór Szekspira), niespełniona miłość, zazdrość prowadząca do zbrodni, walka o władzę pociągająca za soba kolejne tragedie i wreszcie w finale zasłużona kara dla zbrodniarki.)

Tragiczną historię dwóch sióstr zgłębiali Polacy nie tylko w kraju, ale także za granicą.

Para prezydencka zainaugurowała Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Lektura wielkiego dzieła Słowackiego rozpoczęło się w samo południe.

– Narodowe Czytanie odbywało się na wiele różnych sposobów. Balladynę czytano w przedszkolach, szkołach, bibliotekach, muzeach, domach pomocy społecznej, szpitalach, zakładach karnych. Czytano w Lublinie na ulicy Balladyny, w Kruszwicy nad Gopłem. Do akcji przyłączyły się również szkoły imienia Juliusza Słowackiego, a także instytucje noszące jego imię. Czytano na żywo i zdalnie. Czytano w 25 krajach na całym świecie: najwięcej miejsc było na Ukrainie, gdzie czytano m.in. w Krzemieńcu, miejscu urodzenia Juliusza Słowackiego. Najdalej od Polski czytano w Nowej Zelandii, Houston i Dallas w Stanach Zjednoczonych. Po raz pierwszy czytano na Malcie, a najbliżej w Czechach – podsumowała Pierwsza Dama.