Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Święto książki dla dzieci – o którym była już mowa w poprzednim wpisie – oprócz towarzyszących mu imprez kulturalnych, kiermaszy czy spotkań autorskich, ma też swoją oryginalną formułę. Co roku inne państwo jest jego gospodarzem. Gospodarz kieruje przesłania do młodego czytelnika. Myśl przewodnia tego przesłania zostaje zilustrowana plakatem i staje się myślą przewodnią, hasłem obchodów w danym roku. W tym roku są to obchody wyłącznie wirtualne. Nasz konkurs czytelniczy, do którego nadal serdecznie zapraszam, też przebiega online. Szczegóły znajdziecie w poprzednich wpisach.

Gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci w 2021 roku jest  Amerykańska Izba ds. Książek dla Młodych Ludzi (USBBY). List do dzieci  napisała światowej sławy pisarka z USA – Margarita Engle, a twórcą plakatu jest Roger Mello, brazylijski ilustrator, zdobywca prestiżowej nagrody im Hansa Christiana Andersena. Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem Muzyka słów:

List do dzieci z całego świata

Margarita Engle: „Muzyka słów”

Dla mnie słowa przywracające pokój są osobiste. Pochodzę ze skomplikowanej rodziny uchodźców, imigrantów i ludzi, którzy zdecydowali się zostać tam, gdzie się urodzili. Wolę kochać ich wszystkich jednakowo. Poezja i historie pomagają mi poczuć nadzieję. Rymy, rytmy, a nawet puste przestrzenie między słowami na stronie wywołują w moim umyśle echo, jak piękne dźwięki, które słyszysz przez długi czas po dzwonku. Język to muzyka. Płynie w sposób naturalny i ludzki. Kiedy dzielimy się naszymi historiami i wierszami, nasze umysły uskrzydlają się, latają i spotykają się w powietrzu. Zaczynamy się rozumieć. Stajemy się sąsiadami, a nie obcymi.

Muzyka słów

Czytając, umysły nasze w przestrzeń wysyłamy.
Pisząc, palcom naszym śpiewać pozwalamy.

Słowa to głośne bębny i flety na stronie,
to śpiewające ptaki, to trąbiące słonie,
szum wodospadów,
rzeki, co płyną przed siebie,
motyle, co nad nami wirują gdzieś w niebie!

Zaproszenie do tańca – słowa, rytmy, rymy,
serca, skrzydła, kopyta biją, gdy tańczymy,
opowieści – te nowe, historie leciwe,
fantazje i te inne, codzienne, prawdziwe.

Czy jesteś teraz w domu i dobrze się czujesz,
czy przez granice w stronę nieznanego wędrujesz –
opowiadania i wiersze należą do Ciebie.
A kiedy dzielisz słowa – twój głos to muzyka przyszłości,
pokój, przyjaźń, nadzieja
– zwycięstwo radości.

tłum. Katarzyna Ryrych

Cytat za https://www.wroclaw.pl/2-kwietnia-miedzynarodowy-dzien-ksiazki-dla-dzieci

Plakat Dnia Książki dla Dzieci 2021