Dziś mija setna rocznica urodzin Ludwika Jerzego Kerna – pisarza, satyryka, poety, tłumacza, ale też autora kilkudziesięciu książek dla dzieci.
Ze świecą szukać drugiego takiego pisarza, który z tak niewyobrażalną lekkością i humorem potrafiłby opisać najzwyklejsze przedmioty czy czynności. Jego zabawne, mądre i pouczające teksty nie zestarzały się mimo upływu czasu, a miłość i szacunek dla zwierząt, którymi są przesycone, nadaje im szczególną wartość i uczy empatii dla naszych braci mniejszych.
Kern stworzył niezapomniane postacie literackie psa Ferdynanda Wspaniałego, Słonia Dominika i sympatycznego królika z cylindra – Karampuka. Szczególne miejsce wśród jego zwierzęcych bohaterów zajmują czworonożni przyjaciele człowieka. Autor Ferdynanda Wspaniałego sam był właścicielem kilku psiaków: Farsy, Farsy II, Fagota i Fakira. Pisał więc dobrodusznie o psich psotach, poważnie o psich problemach, wesoło o wspólnych zabawach i smutno o nieuniknionych pożegnaniach. Wszystkie te wiersze przekonuja że:
W dżungli życia,
w życia buszu
zawsze ci pomogą
cztery łapy,
para uszu,
oczy,
nos,
i
ogon
A tak Ludwika Jerzego Kerna przedstwiają uczniowie Szkoły Podstawowej nr 175 w Łodzi – rodzinnym mieście pisarza.
Zapraszam też do obejrzenia wystawy twórczości dla dzieci L. J. Kerna. Za tę twórczość najmłodsi czytelnicy uhonorowali pisarza w roku 1972 najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez dzieci – Orderem Uśmiechu.
Na podstawie książki Ferdynand Wspaniały powstał w latach 70. serial animowany pod tym samym tytułem, opowiadający o przygodach psa, który śni o tym, że jest człowiekiem. Oto pierwszy odcinek ówczesnej dobranocki:
Tych, którzy chcieliby poznać choć w pigułce twórczośc łódzkiego pisarza, zapraszam do odwiedzin bloga „TO DLA PAMIĘCI”, poświęconego sentymentalnym literackim wspomnieniom, na którym znalazło się również miejsce dla Ludwika Jerzego Kerna. No i oczywiście zapraszam do naszej biblioteki, w której znajdziecie sporo opowiadań i wierszy pisarza, który w czasach młodości waszych dziadków zdobywał przebojem serca małych czytelników.