Deserowa, gorzka, mleczna…

Wczoraj obchodziliśmy Dzień Czekolady. Czekoladowe przysmaki leczą smutki, poprawiają nastrój i dodają nam energii. I jest to najprawdziwsza prawda. Podobno dziewięć na dziesięć osób lubi czekoladę, przy czym dziesiąta osoba najprawdopodobniej kłamie, bo obok czekoladowych pyszności trudno przejść obojętnie, a już pokusie skosztowania ich nie sposób się oprzeć. W ubiegłym roku poświęciliśmy historii czekolady sporo miejsca. Znajdziecie ją tutaj.

Dziś quiz, który na pewno z łatwością rozwiążecie oraz  kilka czekoladowych ciekawostek.

CO WIESZ o CZEKOLADZIE?
QUIZ

Czy wiecie,

…jaki kraj nazywany jest „Stolicą Czekolady”?

Tym krajem jest Belgia. To właśnie z Belgii pochodzą praliny. W tym kraju pracuje aż 17 000 osób zajmujących się wyrobem czekolady. Taka siła pracownicza produkuje ok. 172 000 ton czekolady rocznie. W samej Belgii rocznie zjada się jej 70 500 ton. Potraficie sobie to wyobrazić?

…z jakiego kraju pochodzi czekolada „Milka”?

„Milka” pochodzi ze Szwajcarii. Tradycje firmy sięgają roku 1825, gdy cukiernik Philippe Suchard (1797–1884) rozpoczął sprzedaż ręcznie robionych słodyczy w szwajcarskim mieście Neuchâtel. Nazwa czekolady powstała z połączenia wyrazów określających dwa główne jej składniki: mleko i kakao. Istnieje też legenda, która głosi, że nazwa szwajcarskiej czekolady powstała od imienia pewnej chorwackiej śpiewaczki operowej – Milki Trniny. którą Philippe Suchard miał okazję poznać podczas jej koncertów w Austrii. Zachwycony urodą i pięknym głosem Milki, nazwał produkowaną przez siebie czekoladę jej imieniem.

…gdzie w Polsce powstała pierwsza fabryka czekoladek?

Pierwszy w Polsce zakład produkujący czekoladę to fabryka Wedla. Początki przedsiębiorstwa sięgają połowy XIX wieku. Rodzina Wedlów przyjechała do Warszawy z Niemiec. W 1851 roku cukiernik Karol Ernest Wedel założył swój pierwszy sklep ze słodkościami przy ul. Miodowej. Obok zlokalizował swoją parową wytwórnię czekolady. Mieszkańcy stolicy oszaleli na punkcie śmietankowych karmelków, a z czasem innych słodkich, kakaowych przysmaków.

Przypominam, że nadal trwa konkurs „Co w książkach piszczy”. Rozwiązania testów, nagrania łamańców językowych oraz zdjęcia prac plastycznych można wysyłać jeszcze do 16 kwietnia. Aby przesłać test wystarczy kliknąć po jego zakończeniu “prześlij”, nagrania i zdjęcia przesyłacie na adres biblioteki kontakt@bibliotekasp2.pl lub przez aplikację WhatsApp na nr telefonu 501 409 392.