Zwierzęta duże i małe

Tym razem na facebookowym profilu Fundacji „Cała Polska czyta dzieciom” gościli: pszczoła, niedźwiedź oraz pewien mały zielony świersz. A opowiadali o nich m.in. dr Dorota Sumińska, poetka Dorota Koman oraz Łukasz Wierzbicki, autor książki „Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa”, przedstawiającej losy oswojonego niedźwiedzia Wojtka, który z polskimi żołnierzami z Armii Andersa przeszedł cały szlak bojowy od Iranu aż do Włoch. Zapraszamy do śledzenia FANPAGE’U Fundacji na Facebooku.

A my z Wojtkiem spotkaliśmy się w bibliotece w ubiegłym roku szkolnym na zajęciach z okazji Dnia Pluszowego Misia, na których nawiązaliśmy do innej książki, opowiadającej jego historię (bo powstało ich kilka), autorstwa  Elizy Piotrowskiej „Wojtek, żołnierz bez munduru”. Relację z tych zajęć znajdziecie tutaj.

Wspomnieliśmy wówczas również o historii misia-żołnierza ujętej w formie komiksu. I tę historię chcemy wam dziś przypomnieć. Komiks powstał dzięki współpracy polskich i włoskich nauczycieli, a rysunki do niego stworzyła uczennica  Zespołu Szkół Tekstylno-Handlowych w Żaganiu Ania Kret.  Nad jego historyczną poprawnością czuwał prof. Wojciech Narębski (ten sam, o którym wspomina także autor książki „Dziadek i niedźwiadek”),  kolega-imiennik misia Wojtka, ostatni żyjący żołnierz 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii, w której obaj –  Pan Profesor i niedźwiadek – służyli.

A tutaj możecie komiks obejrzeć i przeczytać
oraz posłuchać piosenki o wyjątkowym żołnierzu bez munduru.

Kim jest mały zielony świerszcz?

Wspomniany zaś na samym początku dzisiejszego wpisu zagadkowy zielony świerszcz to gospodarz „Świerszczyka”, który narodził się wraz z pismem dla najmłodszych w 1945 r. Grający za kominem świerszcz miał być symbolem – utraconego przez dzieci w wojennej zawierusze – ciepła rodzinnego domu. Początkowo był czarno-biały, ale z czasem nabrał soczystej zielonej barwy i otrzymał obecne imię Bajetan Hops. Bajetan uwielbia czytać i jest wielkim miłośnikiem zwierząt! Zwykł mawiać: Czytanie dobrze działa na rozum i chroni od kataru.

W tym roku Świerszczyk obchodzi swoje 75 urodziny

Z tej okazji  wydana została wielka księga Świerszczyka ( „Świerszczyk. Wielka Księga”) z najpopularniejszymi tekstami i bohaterami: Kotkiem Mamrotkiem, Zającem Kicajem i oczywiście najbardziej rozpoznawalnym polskim świerszczem – Bajetanem.