Biblioteka zaprasza uczniów klas II – VI do udziału w konkursie czytelniczym pod hasłem Z Jackiem i Agatką podróże na piórze. Jest to konkurs ze znajomości twórczości Wandy Chotomskiej, na książkach której wychowało się kilka pokoleń Polaków.
Wanda Chotomska całą swoją twórczość poświęciła najmłodszym. Stworzyła ponad dwieście opowiadań i tysiące wierszy. Jej piosenki śpiewał znany w Polsce i za granicą zespół harcerski Gawęda. Była twórczynią słuchowisk radiowych i pierwszej polskiej dobranocki „Jacek i Agatka”. Okrzyknięto ją pierwszą damą / królową literatury dla dzieci, nazywano polską Astrid Lindgren lub Tuwimem, Brzechwą i Makuszyńskim w spódnicy. Dzieci ją uwielbiały, a ona miała z nimi bardzo dobry kontakt. Na jej spotkaniach autorskich „to dopiero się działo” – wspomina Grzegorz Kasdepke. Miała niewyczerpany zasób pomysłów na językowe zabawy.
Mistrzyni rymu, rytmu i igraszek słownych skończyłaby w tym roku (26 października) 90 lat. Z tej też okazji przypominamy sobie jej twórczość, wiersze i opowiadania pełne humoru, napisane wspaniałą polszczyzną i kontynuujące najlepsze tradycje Juliana Tuwima i Jana Brzechwy…
KONKURS
Z Jackiem i Agatką podróże na piórze
Hasło pod którym przebiega konkurs łączy w sobie imiona postaci z pierwszej polskiej dobranocki z lat 60., stworzonej właśnie przez Wandę Chotomską z tytułem jej zbioru wierszy „Podróże na piórze”.
Jak przebiegał będzie konkurs?
- W bibliotece dostępne są kupony z pytaniami do książek Wandy Chotomskiej;
- Książki te również zostały wyeksponowane na wystawce poświęconej pisarce;
- Wystarczy poszukać w nich odpowiedzi i wypełnić kupon, który następnie należy wrzucić do specjalnej skrzynki;
- Zestawów/kuponów z pytaniami jest 10 (każdy zawiera trzy pytania do jednej książki );
- Każdy uczeń może wrzucić tylko jeden komplet kuponów konkursowych;
- Na każdym kuponie należy wpisać swoje imię i nazwisko oraz klasę;
- Niedozwolone jest kilkakrotne wrzucanie przez jedną osobę tego samego zestawu pytań z różnymi kombinacjami odpowiedzi;
- Konkurs trwać będzie do 16 listopada 2019.
Więcej informacji w bibliotece !