Wanda Chotomska Dzieciom

Mistrzyni literatury dziecięcej Wanda Chotomska skończyłaby w tym roku 90 lat. Niestety nie było jej dane dożyć  tego wspaniałego jubileuszu. Była wybitną pisarką, tworzącą wyłącznie dla dzieci i świetnie rozumiejącą potrzeby małych czytelników. Jej sztuka rymowania  stawiana jest na równi z kunsztem poetyckim Brzechwy i Tuwima, a dla wielu pokoleń jej wiersze stanowią niezapomnianą cząstkę dzieciństwa.

O tym, że poezja ta nie jest obca również obecnym młodym czytelnikom, przekonaliśmy się w ubiegły czwartek podczas międzyszkolnego konkursu czytelniczego Wanda Chotomska Dzieciom, w którym udział wzięli uczniowie  trzech radzionkowskich szkół podstawowych oraz tarnogórskiej jedenastki.

Gospodarzem konkursu była nasza biblioteka, adresatami  – uczniowie klas czwartych i piątych ościennych szkół, a warunkiem uczestnictwa – znajomość najważniejszych faktów z życia pisarki,  książek: „Pięciopsiaczki, Dzieci pana Astronoma, Leonek i lew” oraz wierszy ze zbioru „Podróże na piórze”. Ponieważ ta ostatnia  pozycja pełna jest przysłów, związków frazeologicznych oraz homonimów, zadanie nie było wcale takie proste. Uczestnicy musieli pójść po rozum do głowy i wykazać się zrozumieniem utartych zwrotów językowych oraz wyjasnić ich znaczenie.

Po pierwszym pisemnym etapie o przejściu do finału zadecydowały minimalne różnice punktowe. A sam finał nie obył się bez dogrywki. Uczestnicy wyczerpali nawet pulę pytań o specjalnym stopniu trudności. Koniec końców jurorzy zrezygnowali z kolejnej ich serii i  postanowili przyznać miejsca równorzędne: jedno pierwsze, dwa drugie i aż trzy trzecie. Pozostałych uczestników konkursu zaś uhonorowali wyróżnieniami.

Choć emocji było sporo, zarówno po stronie odpowiadających, jak i oceniających, ogromnie cieszy fakt, że dzieci były tak dobrze przygotowane i tak wspaniale odpowiadały. Aż chce się organizować kolejne takie potyczki…

A oto lista laureatów:

I MIEJSCE   –  Bartłomiej Rączka

II MIEJSCE   –  Martyna Tobor i  Emilia Nolewajka

III MIEJSCE  –  Paulina Plewnia, Agata Czernik i Marysia Szastok

WYRÓŻNIENIA:

Olga Mach

Amelia Zok

Magdalena Wosz

Natalia Legomska

Antoni Kulesza

 Gratulujemy!

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe.

Przejdź do galerii