Urodziny Pippi

Najsilniejsza dziewczynka na świecie, krnąbrny i ciekawski piegusek z rudymi, sterczącymi warkoczami i dwiema różnymi pończochami oraz małą małpką na ramieniu – Pippi Pończoszanka skończyła wczoraj 75 lat.

Pippi nie chodzi do szkoły, jest wielką kłamczuchą i stanowczo lepiej sobie radzi ze złodziejami niż na proszonym podwieczorku. Śpi z głową pod kołdrą i z butami na poduszce. Tłucze naczynia zamiast je pozmywać i nie zna tabliczki mnożenia. Za to potrafi podnieść konia, ma bardzo dobre serce i poświęci wszystko dla swoich przyjaciół. A są nimi dzieci mieszkające w sąsiedztwie jej willi Śmiesznotki. W książce Astrid Lindgren Tommy i Annika wspólnie ze swoją niesforną rudowłosą przyjaciółką przeżywają mnóstwo przygód, a przy okazji dowiadują się, że warto zawsze mówić prawdę i nie poddawać się nawet w najtrudniejszych sytuacjach…

Pippi „urodziła” się właściwie 79 lat temu. Pewnego zimowego wieczoru w 1941 roku, kiedy trwała druga wojna światowa, mała chora na zapalenie płuc i leżąca w łóżku siedmioletnia córeczka Astrid Lindgren, Karin, poprosiła mamę, by opowiedziała jej bajkę.

– O czym ma być ta bajka? – Zapytała Astrid swoje dziecko.

– O Pippi Långstrump!

I popłynęła powieść, o supersilnej, zawziętej i zawadiackiej dziewięcioletniej dziewczynce, mieszkającej bez rodziców, ale za to z koniem Alfonso i małpką Nilssonem w wielkiej, acz podupadającej willi Śmiesznotce, z dużym ogrodem, gdzie kwiaty podlewane były z zasady tylko podczas deszczu.

Historię Pippi zmyślała Astrid na poczekaniu i opowiadała odcinkami przez kolejne wieczory, przez wiele tygodni. Kiedy córka zasypiała, Astrid spisywała na gorąco przygody Pippi. Po paru miesiącach wysłała gotowy maszynopis do wydawnictwa Bonniers, które po trzech latach zwlekania odmówiło publikacji, (myślę, że wydawnictwo to do dzisiaj żałuje swojej decyzji).

Trwało to cztery długie lata, zanim Pippi Pończoszanka ujrzała światło dzienne. Pierwszy, wydany przez wydawnictwo Rabén & Sjögren egzemplarz przygód Pippi mała Karin dostała w prezencie urodzinowym właśnie 21 maja. Książka pojawiła się w sprzedaży w listopadzie 1945 i odniosła natychmiastowy i wielki sukces. Wkrótce, w całej Szwecji, we wszystkich domach, pod każdą choinką dzieci znalazły egzemplarz Pippi Långstrump.

za: https://polkawszwecji.wordpress.com/tag/pippi-langstrump/

Tutaj (lub klikając w książkę ) możecie przeczytać fragment ebooka – pierwsze rozdziały przygód Pippi. Natomiast Pan Nilsson (małpka) wskaże wam internetowe blogi, na których znajdziecie piękne zdjęcia magicznego miejsca, jakim jest Vimmerby, rodzinne miasto Astrid Lindgren. Dzisiaj  mieści się tam park rozrywki Astrid Lindgrens Värld – świat książek Astrid Lindgren w miniaturowych wymiarach. Jest tam i osada z Bullerbyn, i dom Emilla ze Smalandii, zamek, w którym mieszkała Ronja i willa Śmiesznotka… Zachęcam was do odbycia wirtualnej wycieczki śladami szwedkiej pisarki i jej opowieści.