Światowy Dzień Książki

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – święto ustanowione przez UNESCO i mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa oraz przypominające o istnieniu i konieczności respektowania prawa autorskiego, chroniącego własność intelektualną.

Światowy Dzień Książki obchodzony jest od roku 1995, a jego pomysłodawcą był hiszpański wydawca i promotor czytelnictwa Vicente Clavel. Wybór daty obchodów nie jest przypadkowy. Jest to data symboliczna dla literatury światowej. W ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega. Nieprzypadkowo też inicjatywa jego powstania wyszła z Hiszpanii. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii w dniu święta patrona tego kraju św. Jerzego kobiety obdarowywano czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez niego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. Ten fakt właśnie wykorzystał tamtejszy wydawca, Vicent Clavel, który w 1926 roku, organizując festiwal książki, zainicjował przyszłe święto. Gdy w 1995 roku UNESCO ogłosiło Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, zrobiła to właśnie.na wniosek rządu hiszpańskiego.

Od roku 2001 obchody Święta Książki poprzedza nominacja do prestiżowej nagrody, którą jest tytuł Światowej Stolicy Książki,  przyznawany na rok miastu, które w sposób szczególny angażuje się w rozwój czytelnictwa w kraju i poza nim oraz przygotowało najatrakcyjniejszą ofertę promocji czytelnictwa na kolejne obchody. Tytuł ten – jako pierwszy – otrzymał Madryt. W roku 2016 uprzywilejowanym miastem został  Wrocław. Tegoroczną Światową Stolicą Książki będzie Kuala Lumpur – stolica Malezji.

W tym roku z powodu przymusowej izolacji mamy więcej czasu niż zwykle. Zastanówcie się, czy nie warto przeznaczyć go również na czytanie. Może uda wam się zaprzyjaźnić z książką, czego z całego serca wam życzymy.

Proponujemy także obejrzenie dwóch krótkich filmów o historii książki, pisma i druku.

Tutaj w wersji dla najmłodszych:

A tu w wersji dla starszych czytelników: