Sto lat Doktora Dolittle

Kolejny przypadający w tym roku literacki jubileusz to 100. urodziny doktora Dolittle. Pierwsza powieść o przygodach niezwykłego weterynarza, znającego mowę zwierząt, została bowiem opublikowana w 1920 r. Natomiast pierwsze polskie wydanie książki Loftinga ukazało się 14 lat później (w 1934 r.).

John Dolittle to najsłynniejszy na świecie lekarz zwierząt! Największy ich przyjaciel i jedyny człowiek, który włada wszystkimi językami zwierzęcego świata. Tylko on przepisze koniowi okulary, zaplombuje krokodylowi ząb, a szczura wyleczy z żółtaczki. Teraz dzięki swoim przyjaciołom pokona wszelkie trudności, żeby dotrzeć do Afryki i ratować chore małpy.

Powieść Hugh Loftinga uczy małych odbiorców miłości do zwierząt oraz wrażliwości na ich krzywdę. To arcydzieło literatury dziecięcej wciąż bawi i wzrusza nie tylko najmłodszych, ale i dorosłych. Autor pokazuje też ludzi widzianych oczami zwierząt. [Czytelnicy] dowiadują się, że każde zwierzątko ma swój niepowtarzalny charakter i osobowość, jak również słabości i nadzwyczajne talenty.

za https://calapolskaczytadzieciom.pl/aktualnosci/nowy-audiobook-na-setne-urodziny-dr-dolittle/

Książka doczekała się wielu filmowych adaptacji, a  z okazji stulecia jej wydania ukazał  się nowy audiobook wydawnictwa Jung-off-ska. Czyta niezrównana Edyta Jungowska, a dodatkowym walorem nagrania  jest nowy przekład jednego z najwybitniejszych polskich współczesnych tłumaczy – Michała Kłobukowskiego, laureata wielu prestiżowych nagród za wybitne tłumaczenia (m. in. Wielkomiluda Roalda Dahla).

Na stronie Radia dla Ciebie możecie posłuchać 9-minutowego fragmentu nowej książki audio.

Natomiast dźwiękową wersję całości (we wcześniejszym tłumaczeniu Wandy Kragen ) znajdziecie na kanale Biblioteka Szkolna w serwisie Youtube.