2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Co roku inne państwo jest oficjalnym gospodarzem tego święta. Polska pełniła tę zaszczytną rolę w 1980 roku. W tym roku gospodarzem jest Słowenia.
Przywilejem gospodarza tego dnia jest decydowanie o temacie obchodów oraz zaproszenie wybitnego autora do napisania wiadomość do dzieci z całego świata oraz znanego ilustratora do zaprojektowania plakatu. Autorem tegorocznego listu do dzieci (możecie go przeczytać poniżej) jest słoweński pisarz i poeta Peter Svetina, a plakat z mottem, które brzmi Głód słowa, stworzył współpracujący z nim grafik Damijan Stepančič.
Z okazji Dnia Książki dla Dzieci co roku odbywa się wiele ciekawych imprez czytelniczych w szkołach, bibliotekach, domach kultury… W tym roku niestety musimy dostosować się do nietypowej sytuacji i pozostać w domach. Proponujemy wam jednak zabawę na odległość, a raczej mini konkurs o baśniach Andersena i samym ich autorze.
Pod każdym zadaniem znajdziecie plik w formacie tekstowym (docx), który możecie ściągnąć na swój komputer, wypełnić i przesłać go jako załącznik w wiadomości e-mail na adres biblioteki: kontakt@bibliotekasp2.pl. Możecie też odpowiedzi umieścić bezpośrednio w wiadomości e-mail (w zadaniu 1 – wpisując tytuły baśni, a obok nich numery ilustracji, w zadaniu 2 – numerując odpowiednio odpowiedzi).
W konkursie może wziąć udział każdy. Nagrodą za zaangażowanie i prawidłowe rozwiązanie zadań na razie będą pozytywne uwagi. Po powrocie do szkoły najaktywniejsi i najlepsi otrzymają nagrody. Powodzenia! Na wasze odpowiedzi czekamy przez kolejne 2 tygodnie.
Zadanie 1
Dopasuj ilustracje do tytułów baśni.
Dziewczynka z zapałkami – Dzikie łabędzie – Brzydkie kaczątko – Dzielny ołowiany żołnierzyk – Calineczka – Królowa Śniegu – Nowe szaty cesarza – Księżniczka na ziarnku grochu – Bzowa Babuleńka – Pasterka i kominiarczyk – Słowik – Świniopas
Zadanie 2
Czytanie ze zrozumieniem.
Przeczytaj tekst i odpowiedz na zamieszczone pod nim pytania.
Hans Christian Andersen urodził się 2 kwietnia 1802 r. w małym miasteczku Odense w Danii. Rodzina Andersenów nie była bogata – tata Hansa Christiana był szewcem, a mama – praczką. Mieszkali w małym domku w Odense. Gdy Chłopiec miał 11 lat, zachorował i zmarł jego ojciec. Mama musiała ciężko pracować, by zarobić na utrzymanie rodziny, więc nie miała czasu dla synka. Serdeczną opieką otoczyła go wówczas babcia. To ona opowiadała mu baśnie, które rozbudziły wyobraźnię małego Hansa Christiana. Jako 14-letni chłopiec Andersen wyruszył do Kopenhagi, aby zdobyć sławę. Próbował zostać aktorem, śpiewakiem, a nawet tancerzem. Niestety były to próby nieudane. W końcu zaczął tworzyć sztuki teatralne. Królewskie stypendium, które otrzymał dzięki bogatym opiekunom, pozwoliło ukończyć mu szkołę i studia oraz zostać pisarzem. Ale choć napisał wiele opowiadań, wierszy i sztuk teatralnych, dopiero baśnie przyniosły mu światową sławę.
- Jaki kraj jest ojczyzną H. Ch. Andersena?
- Jak nazywa się rodzinne miasto baśniopisarza?
- W jakim dniu (i miesiącu) Andersen obchodziłby swoje urodziny?
- Kto opowiadał małemu Hansowi baśnie?
- Dokąd wyruszył Andersen mając 14 lat?
- Kim próbował zostać zanim zaczął pisać książki?
- Jakie utwory przyniosły mu największą sławę?