Dzień Dziecka

Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo,
projektem, który nieustannie się urzeczywistnia,
przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta.

Jan Paweł II

Dziś Wasze Święto, więc przyjmijcie od nas serdeczne życzenia

Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 roku z inicjatywy ONZ (Organizacji Narodów Zjednoczonych) dla upowszechnienia ideałów i celów związanych z prawami dziecka zawartymi w Karcie Narodów Zjednoczonych. Obchodzony jest od 1955 roku w większości krajów na świecie. W Polsce i w wielu innych państwach Dzień Dziecka przypada 1 czerwca. Jednak są kraje, w których z różnych powodów, świętuje się w innym terminie. Jeśli chcecie się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat zajrzyjcie tutaj.

Czy wiesz, że masz swoje prawa, podobnie jak dorośli?

20 listopada 1989 roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych uchwaliło Konwencję o Prawach Dziecka, którą Polska podpisała w 1991 roku.

Co to jest konwencja?

Konwencja to międzynarodowa umowa, mająca moc prawną. Konwencja Praw Dziecka to zbiór przepisów, które mówią jakie dzieci mają prawa i jak należy ich przestrzegać. A jest to przede wszystkim prawo do szczęśliwego dzieciństwa, w którym jest miejsce na miłość, bezpieczeństwo, zrozumienie, godność, sprawiedliwość i uśmiech.

Po co jest Konwencja o Prawach Dziecka?

Większość dorosłych (rodzice, nauczyciele) kocha, rozumie i szanuje dzieci. Niestety, są też tacy dorośli, którzy źle je traktują, nie dbają o nie, głodzą oraz stosują wobec nich surowe kary. Konwencja o Prawach Dziecka jest wielkim postanowieniem mającym uchronić dzieci przed złym traktowaniem i cierpieniem.

Co to jest UNICEF i jak działa?

UNICEF to Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci.

Został powołany w 1946 roku. Pomaga dzieciom z całego świata. Dostarcza żywność tam, gdzie dzieci głodują, prowadzi akcję szczepień tam, gdzie nie ma służby zdrowia, a przede wszystkim opracowuje programy działania na dalszą i bliższa przyszłość, i dąży do ich realizacji, by dzieci żyły w zdrowym i czystym środowisku, by mogły uczyć się i bawić, by znały swoje prawa.

Dziecko jest  wdzięcznym tematem filozoficznych i psychologicznych rozważań. Na przełomie stuleci powstało mnóstwo pięknych sentencji, z którymi możecie zapoznać się tutaj.

Dzień Dziecka i prawa dziecka w litraturze dla dzieci

Mam prawo

Chociaż jestem jeszcze mały
I nie muszę znać wszystkiego.
Lecz wiem dobrze, bo mam prawo,
Pytać się od dziś każdego.

Nie wyśmiewaj, gdy nie umiem,
Szanuj każdy postęp mały.
Ja przez lata tej nauki,
Także będę doskonały.

Ucz mnie kochać i przytulać,
Bo mam prawo do miłości.
Jeśli mnie nauczysz dobrze,
Nie zobaczysz u mnie złości.

Porozmawiaj zawsze ze mną,
Tylko nie krzycz, ja cię proszę.
Bo mam prawo do rozmowy,
I pamiętam o honorze.

Nie obrażaj mnie i nie bij,
Nikt takiego prawa nie ma.
Ani mama, ani tata,
Ani nawet pani Henia.

A na koniec bym zapomniał,
Byś mnie kochał należycie.
Bo to ty rodzicu drogi,
Dałeś mi na ziemi życie.

Jolanta Wybieralska