Do czytania, oglądania i słuchania…

Dzisiaj chcemy was zachęcić do czytania oraz oglądania przeznaczonych  specjalnie dla was programów telewizyjnych, dzięki którym poszerzycie swoją wiedzę i na pewno nie będziecie się nudzić. Czytanie na różne sposoby też może okazać się ciekawe.

Już od 30 marca od godziny 8.00 ruszyły pierwsze lekcje z TVP! Materiały są emitowane od poniedziałku do piątku na ogólnodostępnych antenach Telewizji Polskiej. Znależć można je także na VOD.TVP.PL.

PLAN ZAJĘĆ w TVP

Szczególnie atrakcyjną ofertę dla najmłodszych widzów przygotował kanał TVP2.

30 marca  ruszyło pasmo Wesoła Nauka. Od poniedziałku do piątku, po zakończeniu programu „Pytanie na śniadanie”, po godz. 11:05 na antenie TVP2 możcie oglądać niezwykle pasjonujące zajęcia. Prowadzący Robert El Gendy wraz z nauczycielami, rodzicami, youtuberami i gwiazdami telewizji poprowadzi was przez fascynujący świat nauki. Co zobaczymy? Zaskakujące eksperymenty i intrygujące doświadczenia naukowe, a także kreatywne gry i zabawy. Nie zabraknie zajęć sportowych, prac twórczych i muzyki z największymi gwiazdami w roli domowych nauczycieli. 

Zapraszamy do oglądania!

Czas spędzony w domu to dobra okazja, by sięgnąć po książkę,  Możecie skorzystać z domowej biblioteczki. Na pewno znajdziecie w niej coś ciekawego. W przypadku braku nieprzeczytanych książek możecie skorzystać ze źródeł internetowych.

Propozycje dla uczniów klas IV – VIII

Jednym z takich źródeł jest cyfrowa biblioteka Wolne Lekturyoferującą bezpłatny dostęp do utworów należących do klasyki  literatury polskiej i obcej, w tym również lektur szkolnych. Zamieszczone tam teksty i audiobooki możecie wykorzystać w dowolny sposób: kopiować, drukować… Musicie jednak pamiętać, że znajdziecie tam jedynie te utwory, co do których wygasły już prawa autorskie lub są dostępne na wolnych licencjach, pozwalających na ich darmowe rozpowszechnianie.

Na pewno więc nie uda wam się tam znaleźć książek Rafała Kosika czy Andrzeja Maleszki, ale np. wypożyczaną przez was ostatnio książkę Juliusza Verne’a „W 80 dni dookoła świata” już tak.

Na stronie naszej biblioteki w prawej kolumnie w „przydatnych linkach” znajdziecie wyszukiwarkę Wolnych Lektur.  Wystarczy wpisać tam interesujący was tytuł i kliknąć w zielony prostokąt z lupą.

Lektury szkolne (dostępne na wolnej licencji) w postaci ebooków znajdziecie również na portalu  Lektury.gov.pl.

Natomiast dźwiękowe wydania lektur szkolnych i współczesnej literatury dla dzieci i młodzieży oferuje kanał Biblioteka Szkolna  na YouTubie. Są tam dostępne audiobooki oraz opracowania lektur szkolnych.

Zachęcam również do odwiedzenia  kanału Tata czyta. Kanał ten zawiera jedynie amatorskie interpretacje utworów literackich, nie mniej  obok perełek polskiej literatury dla dzieci i młodzieży pojawiają się tam także obowiązkowe lektury szkolne, często trudno dostępne w bibliotekach szkolnych, jak np. Rafała Kosika Felix, Net i Nika

Uczniom klas młodszych – tym, którzy lubią słuchać bajek – proponujemy:

Bajkowisko.pl –  na kanale znajdziecie mnóstwo ciekawych słuchowisk wraz z ciekawymi animacjami.  Oprócz popularnych bajeki, jak Kopciuszek, Czerwony Kapturek czy Królowa Śniegu, są tam również te bardziej współczesne, których bohaterami są domowe i leśne zwierzęta, a nawet samochody.

Tym zaś, którzy lubia uczyć się z muzyką, polecamy:

NutkoSferę –  na kanale dostępne jest mnóstwo filmów z bardzo ładnymi animacjami i z muzyką. Można tu znaleźć piosenki o literkach, warzywach i owocach, planetach i inne. Pod każdym materiałem znajduje się szczegółowy opis tego, co pojawi się w filmiku.

Zapraszamy do oglądania i słuchania!