Andrzejkowy wieczór baśni

Wieczór andrzejkowy to wieczór magiczny. A baśnie pełne są magii. Fantastyczne stwory, niezwykłe miejsca, nieprawdopodobne zdarzenia. Klasa czwarta postanowiła ten wieczór spędzić właśnie w krainie baśni. Dzieci przebrane w baśniowe stroje zgromadziły się w bibliotece, oczekując honorowego gościa tego wieczoru. A był nim Hans Christian Andersen. Wspólnie z baśniopisarzem prześledziliśmy  koleje jego życia, szukając ich śladów w napisanych przez niego  utworach.

Wysłuchaliśmy baśni o wspaniałej przemianie samolubnego imbryka oraz obejrzeliśmy disneyowską wersję historii o brzydkim kaczątku. Po krótkim quizie biograficzno-baśniowym pan Andersen zaprosił dzieci na lekcję kaligrafii. I choć sztuka pisania gęsim piórem jest żmudna, czasochłonna i wymaga treningu, czwartoklasiści świetnie sobie radzili, kaligrafując swoje imiona i ozdabiając je przeróżnymi wzorami.. Lekcję zakończył – w pełni zasłużony – poczęstunek,  a po nim przyszedł czas na baśniowy bal. W tany ruszyły postacie stworzone przez Andersena, braci Grimm, Charles’a Perraulta czy Lewisa Carrolla. Królowa Śniegu pląsała z Kotem w butach, Czerwony Kapturek ze złym Wilkiem, a Alicja z Białym Królikiem. Panu Andersenowi dzieci wyznaczyły zaś rolę didżeja, z którą poradził sobie niemal tak dobrze jak one z kaligrafią.

Było więć baśniowo, magicznie i andrzejkowo…

Obejrzana w trakcie spotkania prezentacja o życiu Hansa Christiana Andersena powstała na podstawie książki Wioletty Piaseckiej Baśniowa biografia Andersena, w której autorka pięknym językiem w konwencji tego właśnie gatunku opisała losy pisarza, zaś  w  postać honorowego gościa wieczoru wcielił się Mateusz Jachimczyk, uczeń klasy VIIIb.

Przejdź do galerii