Tydzień Czytania Dzieciom

Trwa XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, którego inauguracja miała miejsce w sobotę 30 maja. Jest to największe doroczne święto czytelnicze w ramach trwającej już od 2001 roku kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. W wielu miejscowościach Tydzień Czytania Dzieciom jest od lat stałym i ważnym wydarzeniem kulturalnym. W tym roku – zorganizowany wyjątkowo w przestrzeni wirtualnej –  odbywa się pod hasłem Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach.

Plakat XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom

Ponieważ program Fundacji  'ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” wydaje nam się bardzo ciekawy, zapraszamy was do jego śledzenia.

Pierwszy dzień Tygodnia Czytania Dzieciom upłynął na spotkaniu z doktorem Dolittle i prezentacji nowego audiobooka wydawnictwa Jung-off-ska, o którym to wydarzeniu już na naszej stronie pisaliśmy.

31 maja bohaterem dnia był PIES. Proponujemy wam wysłuchanie bardzo ciekawej opowieści pani Doroty Sumińskiej (lekarza weterynarii oraz wielkiej miłośniczki i obrończyni praw zwierząt) o opiece nad psem i odpowiedzialności za niego oraz o jej nowej książce pt. „Skąd przyszedł pies i dokąd zaszedł”. Jest to opowieść o bardzo długiej drodze, jaką przeszedł wilk, by stać się psem, a w tej drodze towarzyszył mu człowiek, i nie była to często droga łatwa  „Trzeba ją poznać, by lepiej zrozumieć psa, którego nazywamy naszym najlepszym przyjacielem, i po to, by stać się najlepszym przyjacielem psa” – pisze Dorota Sumińska. Ale posłuchajcie samej autorki:

Dzień wczorajszy poświęcony był PTAKOM. Ciekawą gawędę o puchaczach snuł autor książeczek o tych niezwykłych ptakach Marcin Kozioł. „Pogoda dla puchaczy”, bo taki wspólny tytuł noszą cztery tomy opowieści o rodzinie puchaczy, a raczej czterech młodych puchaczach, którym szybko mija dzieciństwo, muszą się usamodzielnić i wyruszyć w świat , by znaleźć dla siebie swój kawałek lasu.  „Pogoda dla puchaczy” to bardzo przyjemna i pouczająca historia o samodzielności, odkrywaniu swojej osobowości, opuszczaniu rodzinnego domu, w którą wpleciono sporo informacji o zwierzętach, będących jej bohaterami. Zaś znajdujące się w książce kody dodatkowo odsyłają nas do strony internetowej, na której znajdziemy mnóstwo informacji o pogodzie i jej prognozowaniu, nie suchych i podręcznikowych, ale „opowiedzianych i wyjaśnionych”  przez popularnego prezentera pogody Bartka Jędrzejaka.

Tych z was, których zainteresowały opowieści o zwierzętach i chcieliby się dowiedzieć więcej, zapraszamy  na FANPAGE  fundacji na Facebooku.

A my przy okazji tegorocznego Tygodnia Czytania Dzieciom chcielibyśmy wam polecić serię „Zaopiekuj  się mną”, dostępną w bibliotece, a zawierającą opowiadania o perypetiach naszych czworonożnych przyjaciół, czasem także dziko żyjących zwierząt. Jej autorką jest Holy Webb, która uważa, że więź pomiędzy dzieckiem a zwierzęciem to coś niesamowitego i zdecydowanie wartego opisania. I to dzieci najczęściej dostarczają jej pomysłów do kolejnych części serii, relacjonując podczas spotkań autorskich, co przydarzyło się ich pupilom.

Dzisiaj obszerny fragment opowiadania „Fred się zgubił”, o małym szczeniaku, który, ciekawy świata, uciekł na spacerze swojej małej opiekunce i zgubił się w gęstym lesie (książeczka dostępna w bibliotece, o czym zresztą wielu z was wie :).