Zwykła kropka może stać się inspiracją do najbardziej niezwykłych zajęć. A wszystko to za przyczyną książki Petera Hamiltona Reynoldsa „The Dot”. Znak postawiony na papierze przez małą Vashti i wyeksponowany przez nauczycielkę plastyki sprawił, że dziewczynka przełamała swoją nieśmiałość i uwierzyła, że potrafi malować. Wiara we własne siły dodała jej odwagi i zaowocowała kolekcją wspaniałych obrazów, które wystawiono w szkolnej galerii sztuki.
Ta prosta historia o tym, jak odrobina wsparcia i akceptacji może nam pomóc uwierzyć w siebie i zmobilizować do działania, stała się punktem wyjścia do ustanowienia Międzynarodowego Dnia Kropki, święta mającego na celu pobudzenie kreatywności i pomysłowości dzieci, zachęcanie ich do tworzenia. Święto to przybiera formę kreatywnej zabawy, podczas której najmłodsi (a nierzadko i młodzież) tworzą kropkowe dzieła sztuki, biorą udział w różnego rodzaju grach z kropką w tle, rozwiązują łamigłówki, prezentują nakrapiane kreacje i makijaże… Relacje z obchodów tego dnia pokazują, że pomysłowość jego uczestników nie zna granic.
Biblioteka szkolna do wspólnej zabawy zaprosiła uczniów klas młodszych. Tradycyjnie wstępem do zajęć było obejrzenie filmu powstałego na podstawie książeczki Reynoldsa i wysłuchanie piosenki skomponowanej specjalnie na Święto Kropki . Następnie rozmawialiśmy o naszych umiejętnościach, o talentach – tych małych, którymi chwalimy się na co dzień, tańcząc i śpiewając w Małym Śląsku, zdobywając kolejne tenisowe trofea… I tych dużych, za które podziwiamy znanych sportowców, piosenkarzy i aktorów, ale też artystów czy naukowców, którzy rozsławili Polskę w świecie. Po pogadance przyszedł czas na zabawę: szukanie kropek w bibliotece i w klasie, ozdabianie kropkami twarzy, wspólne czytanie interaktywnej książeczki „Naciśnij mnie”, podczas którego pomagaliśmy żółtej kropce dmuchaniem, naciskaniem i pocieraniem zmienić kolor, miejsce lub wielkość. Poznaliśmy historię małej nieśmiałej biedronki, która – choć miała problemy z lataniem – dzięki swojej zwinności, niewielkiemu wzrostowi i ciekawości świata uratowała całe biedronkowe królestwo. Wspomnieliśmy też o ważnej funkcji kropki w polskiej interpunkcji… Dopełnieniem bibliotecznego spotkania były zajęcia plastyczne – wykonanie gąsienicy z kółek. Kolorowe kółka dzieci ozdobiły według własnych pomysłów. Teraz gąsienice zdobią klasowe ściany, prezentując pomysłowe dziecięce kolaże i przypominając o sympatycznym święcie obchodzonym 15 września w wielu krajach na różnych kontynentach.