Gryfno Ślonsko Godka

Za nami finał XIII Regionalnego Konkursu Gwar Śląskich, zorganizowanego przez Muzeum Górnośląskie oraz Szkołę Podstawową nr 46 w Bytomiu. W tegorocznej edycji gryfnie godały przedszkolaki i szkolorze z Bytomia, Piekor Śląskich, Radzionkowa, Chorzowa i Tarnowskich Gór.

Naszą szkołę reprezentowali: drugoklasistka Daria Trajmak oraz ósmoklasista Szymon Mikina.

Oceny i wyboru najlepszych w trzech różnych kategoriach wiekowych dokonało jury  w składzie:  Anna Grabińska-Szczęśniak – kierownik Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego, Małgorzata Kotuła – nauczycielka języka polskiego w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 14 w Piekarach Śląskich, Janina Michura – kierownik Biura Towarzystwa Miłośników Bytomia i znawczyni gwary śląskiej oraz Alicja Cedzidło – nauczycielka, instruktorka tańca Zespołu Pieśni i Tańca „Tysiąclatki” w Miejskim Domu Kultury w Katowicach, wokalistka zespołu folkowego „Yejku”.

Wśród prezentowanych monologów przeważały teksty obyczajowe, opisujące różne sytuacje z codziennego życia Ślązaków – fajer u babci, śląski łodpust, rajza do Berlina… Teksty naszych uczestników również wpisały się w ten krąg tematyczny. Daria opowiedziała o wybrykach – wynokwianiu – psa Kuby i kota Filipa, a Szymon o zmaganiu się – komedyi – rodziców z trudną szkolną rzeczywistością.

Przedstawiony ze swadą monolog o łojcach, co ze szkołą nie mają leko (a to skiż tego, że ło tym, co ich bajtle mają przinieś na lekcje, dowiadujom się zawdy ło dziewionty na wiecor dzień noprzod) został doceniony przez jury i nasz reprezentant znalazł się w gronie laureatów.

Szymon w tegorocznym Regionalnym Konkursie Gwar Śląskich zajął III miejsce

Szymkowi gratulujemy, a Darii dziękujemy za tyz piykno ślonsko godka!