Godomy, godomy…

Nasi uczniowie po raz kolejny w tym roku udowodnili, że język i tradycja naszego regionu są im bliskie, a mowa naszych rodziców i dziadków nie jest taka straszna jak ją malują…

14 maja w Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich podczas uroczystych obchodów  Święta Śląskiej Godki ogłoszono wyniki ósmej edycji konkursu gwary śląskiej, którego organizatorem jest Związek Górnośląski oraz Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 w Piekarach Śląskich.

No i… mamy laureata.

Nasz ósmoklasista Szymon Mikina – ubiegłoroczny zwycięzca tegoż konkursu – również w tym roku nie ustąpił pola rywalom. Monologiem o perypetiach rodziców – dowiadujących się w ostatniej chwili, że „pani wychofafczyni kozała przinieś na jutro bania i liście” i usiłujących za wszelką cenę sprostać temu karkołomnemu zadaniu –  nasz reprezentant w kategorii podstawowo-gimnazjalnej zdobył I miejsce.

Gratulujemy po raz kolejny!

Konkurencja była ogromna, bo w tym roku do Piekar Śląskich przyjechały dzieci i młodzież z jedenastu śląskich miast m.in. z  Bytomia, Piekar Śląskich, Tarnowskich Gór, Mysłowic, Siemianowic, Chorzowa i Katowic. Konkursowe jury w składzie Irena Chrostek, Maria Osadnik i Helena Leśniowska miało więc przysłowiowy twardy orzech do zgryzienia, tym bardziej że z roku na rok rośnie poziom prezentacji. Nawet wśród najmłodszych uczestników konkursu rzadko już dziś można usłyszeć śląskie przeróbki popularnych wierszy Tuwima czy Brzechwy. Przeważają autorskie teksty pisane przez nauczycieli, rodziców, a nawet samych recytatorów, a ich zakres tematyczny również  jest bardzo szeroki: od opisu śląskich korzeni i tradycji  przez rodzajowe sceny z życia dawnego Górnego Śląska po dzisiejsze funkcjonowanie w cyberprzestrzeni.

Podczas czwartkowej gali na scenie Miejskiego Domu Kultury wystąpili laureaci I, II i III miejsca, prezentując bardzo różnorodny repertuar. Dowcipne, ciekawe i prezentowane ze swadą monologi zyskały aplauz publiczności. Nikt nie miał prawa się nudzić, a rozbrzmiewający co chwilę na sali śmiech i gromkie brawa, którymi nagradzano kolejnych artystów były tego najlepszym dowodem. Poza laureatami konkursu publiczność mogła podziwiać także występy „Małego Śląska”, które były wspaniałą oprawą muzyczno-taneczną imprezy.

Wśród uczestników konkursu znalazły się jeszcze dwie nasze reprezentantki: drugoklasistka Daria Trajmak z monologiem „Kuba i Filip w jedny stoli wili oraz  piątoklasistka Sandra Urbańczyk z piosenką Jak zaglondom w tamte lata. Im również dziękujemy za piykne ślonskie łosprawianie i śpiywanie.

Laureatom jeszcze raz gratulujemy i czekamy na kolejną odsłonę „Gryfny Godki” za rok.

Relację z konkursu można przeczytać również na stronie internetowej organizatorów.

Przejdź do galerii