Przypomnijmy: impulsem do powstania święta była historia dziewczynki o imieniu Vashti, wymyślona przez Petera Reynoldsa. Dzięki pomysłowi rezolutnej i cierpliwej nauczycielki nieśmiała Vashti odkryła, że potrafi namalować piękną kropkę, a potem kolejną – jeszcze piękniejszą i kolejną… Tworzenie kropek pochłonęło ją tak bardzo, że wkrótce powstała cała ich kolekcja w różnych wariacjach kolorystycznych, o różnej wielkości i fakturze. Tak interesująca, że znalazła się na szkolnej wystawie. Vashti odkryła w sobie talent. To zaś, że docenili go inni, sprawiło, że uwierzyła w swoje możliwości, przełamała nieśmiałość.
Obchodzony 15 września Dzień Kropki jest więc świętem kreatywności i twórczego działania. W tym dniu w szkołach, przedszkolach, świetlicach organizuje się różnego rodzaju imprezy: talentiady, happeningi, „kropkowane” warsztaty plastyczne… A wszystko po to, by pomóc dzieciom poznać ich mocne strony, odkryć talenty i je zaprezentować.
Uczniowie klasy trzeciej przypomnieli sobie historię Vashti, tworzyli wzory z różnokolorowych kropek bądź kropki w różnokolorowych odcieniach. Wysłuchali opowiadania o nieśmiałym jeżyku oraz ozdobili swoje twarze kolorowymi piegami, wykorzystując do tego nietypowego makijażu kolorowe kółeczka zrobione dziurkaczem. Zdecydowanie to ostatnie zajęcie najbardziej się wszystkim spodobało.