Konkurs Gryfny Godki

Już po raz trzeci w tym roku reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w konkursie gwary śląskiej. Konkurs Gryfny Godki, organizowany przez Związek Górnośląski oraz Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 w Piekarach Śląskich, gromadzi co roku miłośników „godanio po naszymu” z całego regionu.

W tegorocznej, siódmej edycji konkursu wzięło udział 60 uczestników, reprezentujących Bytom, Siemianowice Śląskie, Jastrzębie Zdrój, Katowice, Pawonków, Piekary Śląskie, Radzionków i Rudę Śląską. Połowa z nich to uczniowie szkół podstawowych.

Naszą szkołę reprezentowali: Szymon Mikina, Sandra Urbańczyk i Daria Trajmak. Po raz kolejny monolog Szymona o szkolnej przerwie został oceniony najwyżej i wśród uczniów szkół podstawowych Szymek zajął I miejsce. Nasza pierwszoklasistka Daria Trajmak za opis niedzielnego popołudnia w „ślonski familiji” otrzymała wyróżnienie, a Sandra za uwspółcześnioną wersję bajki o Kopciuszku – certyfikat potwierdzający, że „poradzi łosprawiać po naszymu, czyli po ślonsku” .

Konkursowe przesłuchania odbyły się 20 kwietnia w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Piekarach Śląskich. Uczestników w czterech kategoriach wiekowych oceniało czteroosobowe jury pod przewodnictwem Pani Heleny Leśniowskiej (prezesa Koła Związku Górnośląskiego w Piekarach) .

Uroczysty finał miał miejsce 27 kwietnia w Ośrodku Kultury „Andaluzja”. Rozpoczął go występ chóru Polonia Harmonia pod batutą prof. Iwony Melson. Następnie odznaką przociela ślonski godki uhonorowano osoby promujące język i kulturę Śląska. Kolejnym punktem programu było ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród laureatom Konkursu Gryfny Godki. Nagrodzone monologi zaprezentowali zdobywcy pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca w każdej kategorii wiekowej. Były to w większości dynamiczne teksty pełne fantazji i humoru, ale nie zabrakło też poezji, zarówno tej recytowanej jak i śpiewanej. Nasz siódmoklasista obrazem szkolnej przerwy jako połączenia  „corridy, tromby powietrzny i szkoły przetrwanio w afrykańskiem buszu” wyraźnie rozbawił zgromadzoną w auli publiczność. W nieco romantyczny nastrój wprawiła ją poetyckim Miesionckowym tańcem Weronika Namysło, zdobywczyni pierwszego miejsca w kolejnej kategorii wiekowej, a w hip-hopowe rytmy wprowadził widzów Łukasz Balczarek (laureat w grupie dorosłych) melorecytacją Quo vadis Silesia. Tegoroczną galę zakończył występ akordeonistów „MAKSTRELL” i wspólne śpiewanie znanych śląskich piosenek.

Jeszcze raz gratulujemy wszystkim laureatom i cieszymy się z sukcesów naszych uczniów.

Przejdź do galerii