Jej Wysokość Dynia

Królowa jesiennego ogrodu – dynia to bardzo cenna roślina o  różnorakim zastosowaniu. Przywędrowała  do Europy na statku Krzysztofa Kolumba.

Warzywo czy może owoc?

Dynia podobnie jak pomidor z botanicznego punktu widzenia jest owocem, a dokładniej jagodą, ale zwyczajowo i ze względu na jej zastosowanie kulinarne zaliczana jest do warzyw. Rozmiar też ma niebagatelny, bo duże okazy mogą ważyć nawet kilkaset kilogramów. Zachwyca smakiem i można z niej przyrządzić mnóstwo wspaniałych potraw. Nie dość, że smaczna, to  w dodatku bardzo zdrowa. Im bardziej pomarańczowa, tym więcej w niej witamin. Jest takie powiedzenie, że pestki dyni wypadły z kieszeni Pana Boga na ziemię i nie ma na świecie zdrowszej od nich rzeczy. Występuje w wielu odmianach różniących się kształtem i kolorem. Do jej krewnych należą: cukinia, kabaczek oraz ogórek. Oprócz pysznych dań można z niej zrobić również piękne ozdoby: lampiony, doniczki, wazony… No i wreszcie, jak zakończyłaby się bajka o Kopciuszku, gdyby nie dynia?

To chyba wystarczy, by mieć swoje święto.

Tak więc 31 października  obchodziliśmy w bibliotece Dzień Dyni. Obejrzeliśmy wspólnie prezentację multimedialną,  zawierającą informacje o pochodzeniu i zastosowaniu dyni, wzbogacone ciekawostkami na jej temat. Wysłuchaliśmy  opowiadania Lidii Kołodziej „Pani Dynia i jej ogromna rodzina” oraz – utrzymanych w nieco humorystycznym tonie – wierszy o jej wysokości. A potem… dzieci wyczarowały piękne dynie z papieru.

Piątoklasiści podarowali swoje prace bibliotece.

Dziękujemy. Będą zdobić jej wnętrze, dopóki nie zawita do nas kolejna pora roku.

Odkryj moc dyni i poczuj wspaniały smak jesieni!