Dzień Pluszowego Misia

Tegoroczne Święto Pluszowego Misia spędziliśmy wspólnie z Kubusiem Puchatkiem, który odwiedził wszystkie klasy młodsze w naszej szkole. Rozmawiał z dziećmi. Zaprosił je do wspólnej zabawy tanecznej w rytm piosenki Pokochaj pluszowego misia oraz poczęstował małym „co nieco”. Chętnie też pozował z najmłodszymi do pamiątkowego zdjęcia. Dzieci – jak zwykle –  chętnie włączyły się do zabawy.

Przy okazji kolejnych obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia przypomnijmy sobie historię tego sympatycznego święta, które  co roku inspiruje nauczycieli, wychowawców przedszkola, opiekunów świetlicowych, bibliotekarzy do organizowania różnych zabaw, konkursów, projektów plastycznych, czytelniczych, sportowych i innych.

Historia ta rozpoczyna się w roku 1902 , kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był pewien twórca komiksów, który uwiecznił całą historię na rysunku zamieszczonym w waszyngtońskiej gazecie. Rysunek zainspirował  sklepikarza z Brooklynu Morrisa Michtona, który za specjalną zgodą prezydenta zaprojektował i umieścił na wystawie swojego sklepu ze słodyczami pluszowego misia z ręcznie podpisaną kartką „Miś Teddy’ego”.  Cała historia z polowania została szybko nagłośniona, a i mały pluszowy niedźwiadek zyskał dzięki niej ogromną popularność. Zapotrzebowanie na pluszowe misie stało się tak duże, że Mitchun rozpoczął ich seryjną produkcję,  w krótkim czasie stając się z cukiernika  producentem zabawek. Z biegiem lat popularność pluszowych misiów jako ulubionej maskotki i przytulanki dla najmłodszych wsale nie osłabła. I tak juz od ponad stu lat miesie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością i zapewne dzięki tej roli jako jedyne z zabawek doczekały się swojego  święta. Zostało ono ogłoszone w 2002 roku na pamiątkę pojawienia się w sprzedaży pierwszego pluszowego misia. Nie należy też zapominać o wydarzeniu, które się do tego przyczyniło, bo dzięki niemu Theodore Roosevelt, jeden z najwybitniejszych prezydentów w dziejach Stanów Zjednoczonych, przeszedł do historii nie tylko  jako wybitny przywódca, ale także jako osoba, od której imienia wzięła się angielska nazwa Teddy Bear.

Przejdź do galerii