Co musisz wiedzieć o Świętym Mikołaju…

Już Mikołaj grzeje sanie…

Czego pragniesz, wnet się stanie!

O czym marzysz w sercu skrycie,

niechaj spełni się obficie!

Sto uśmiechów, moc radości

w domu twoim niech zagości,

gdy Mikołaj mknąc saniami,

sypnie hojnie prezentami!

 

Dla najmłodszych
Poznaj renifery Świętego Mikołaja i rozwiąż wspólnie z nim zadania:

 

Dla cierpliwych i ciekawych szczegółow przeprowadzki Świętego Mkołaja
z ciepłej Turcji na biegun północny

Mikołaj biskup Miry

Św. Mikołaj (biskup Miry) jest postacią historyczną, choć tak naprawdę niewiele o nim wiemy, a jego życiorys zbudowany jest na legendzie.

Urodził się prawdopodobnie w mieście Patara (na terenie dzisiejszej Turcji) około 270 r. Był jedynym dzieckiem zamożnych rodziców, uproszonym ich gorącymi modlitwami. Od dzieciństwa wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale także uczuleniem na niedolę bliźnich. Osierocony w bardzo młodym wieku, został spadkobiercą ogromnego majątku. Mógł więc do końca swoich dni wieść dostatnie, beztroskie życie. Wrażliwy jednak na ludzką biedę, chciał dzielić się bogactwem z osobami cierpiącymi niedostatek. Za swoją hojność nie oczekiwał podziękowań, nie pragnął rozgłosu. Przeciwnie, starał się, aby jego miłosierne uczynki pozostawały otoczone tajemnicą. Często po kryjomu podrzucał biednym rodzinom podarki i cieszył się, patrząc na radość obdarowywanych ludzi.

Chcąc bardziej zbliżyć się do Boga przywdział zakonny habit. Wkrótce wewnętrzny głos nakazał mu wrócić między ludzi. Opuścił klasztor i swe rodzinne strony, i udał się do dużego licyjskiego miasta  – Miry.

Podobno pojawił się w mieście w momencie wyboru nowego biskupa. Pewnej nocy jednemu z obradujących dostojników kościelnych Bóg polecił we śnie obrać na wakujący urząd człowieka, który jako pierwszy przyjdzie rano do kościoła. Człowiekiem tym okazał się nieznany nikomu Mikołaj. On sam, gdy mu o wszystkim powiedziano, czuł się zażenowany i wzbraniał się przed objęciem tak wysokiej funkcji.  Po długich namowach wyraził jednak zgodę uznając, że dzieje się to z Bożego wyroku. Biskupią posługę pełnił ofiarnie i z całkowitym oddaniem, dokonując wielu cudów.

Biskup Mikołaj dożył sędziwego wieku. Nie wiemy dokładnie, kiedy zmarł. Tradycja przechowała tylko dzień i miesiąc tego zdarzenia – 6 grudnia.

Wzorowany na postaci biskupa, święty Mikołaj…

…uznany (za sprawą cudu wskrzeszenia trójki chłopców) patronem dzieci, przetrwał jeszcze w kulturze europejskiej kilka dobrych wieków,   Holenderskie dzieci wierzyły, że święty Mikołaj (Sinterklaas) podróżuje na białym koniu imieniem Amerigo i przybywa z Hiszpanii. Prezenty zaś (przeważnie owoce i słodycze) zostawiał dla nich w ustawionych  pod kominkiem bucikach.

Mikołaj elf

Przywieziony do Stanów Zjednoczonych przez holenderskich osadników święty Mikołaj  przeszedł poważną metamorfozę i  za sprawą wiersza „Noc wigilijna” Clementa Moora z biskupa stał się postacią niemal bajkową – małym człowieczkiem przypominającym elfa, który porusza się miniaturowymi saniami.

Wierszyk opowiada o wizycie świętego Mikołaja w jednym z nowojorskich domów. Wszyscy jego mieszkańcy są pogrążeni we śnie. W pewnym momencie Pan domu usłyszał jednak jakieś hałasy – zszedł więc do salonu i zobaczył tam samego świętego Mikołaja, który nie był biskupem, ale kimś w rodzaju elfa. Gość nie powiedział ani słowa, tylko zostawił prezenty w pończochach zawieszonych na kominku, uśmiechnął się do gospodarza i uciekł przez komin na dach, gdzie czekały na niego sanie zaprzężone w renifery. Dopiero, gdy odlatywał głośno zawołał do zbudzonego mężczyzny: “Wszystkim Wesołych Świąt życzę i dobrej nocy!” 

źródło: https://efekty-uboczne.pl/popkultura/historia-swietego-mikolaja/

Santa Claus

A stąd już tylko krok do wizerunku Świętego Mikołaja jako uśmiechniętego, nieco otyłego staruszka w ciepłym czerwonym płaszczu, który ma swój dom na dalekiej Północy, gdzie przez cały rok zbiera siły, aby przez jedną noc w roku przynieść prezenty dla wszystkich dzieci na świecie. Dzieci zaś co roku czekają na tę magiczną noc i marzą, że uda im się spotkać Świętego Mikołaja.

Siedziba Świętego Mikołaja znajduje się w miasteczku Rovaniemi, leżącym w Finlandii tuż pod północnym kołem podbiegunowym. To stolica Laponii. Tutaj mieści się Wioska Świętego Mikołaja. Co roku w czasie świąt zjeżdżają do niej tysiące ludzi, chcących go zobaczyć. W Rovaniemi w zasadzie przez cały rok panuje  świąteczna atmosfera.

Co łączy te wszystkie postacie świętego Mikołaja?

SPRAWIANIE RADOŚCI INNYM