Wieczór z Panem Andersenem

17 listopada gościliśmy w Bobrownikach Śląskich, w filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowskich Górach, uczestnicząc w Wieczorze z Panem Andersenem.

Jako jego współorganizatorzy (obok gospodarza i biblioteki szkolnej tarnogórskiej jedenastki ) przygotowaliśmy dla uczestników spotkania prezentację multimedialną o życiu duńskiego bajkopisarza – bo choć wszyscy znamy jego baśnie, niewiele jednak wiemy o nim samym. Z uwagi na to, że w bibliotece zgromadziły się głównie maluchy, przedstawiona przez nas opowieść o losach Andersena dostosowana została do ich poziomu, a materiał zaczerpnęliśmy z książki Wioletty Piaseckiej W poszukiwaniu szczęścia. Baśniowa biografia Andersena, w której autorka pięknym językiem w konwencji tego właśnie gatunku opisała losy pisarza.

Następnie wspólnie z dzieciakami obejrzeliśmy disneyowską wersję Brzydkiego kaczątka oraz wysłuchaliśmy baśni o pięciu ziarenkach grochu, czytanej przez naszego szóstoklasistę Szymona Niewiadomskiego, który w ten wyjątkowy wieczór wcielił się w postać Hansa Christiana Andersena.

Po lekturze maluchy pokolorowały obrazki przedstawiające bohaterów Andersenowskich baśni. Dla Pana Andersena przygotowały zaś list, w którym podpisały się pod słowami wiersza Wandy Chotomskiej: my nie rzucamy słów na wiatr, będziemy starać się codziennie, żeby łabędzie ujrzał światPodpisy złożone zostały starannie gęsim piórem, co dla uczestników spotkania było nie lada frajdą, bo przeciez sam bajkopisarz takiego własnie używał.

Taki podpis zobowiązuje. Czy pozostaną wierni marzeniom i wyrosną na wartościowych, otwartych na innych i godnychi naśladowania ludzi – pokaże czas.