W baśniowym świecie

25 maja po raz kolejny odwiedziliśmy Szkołę Podstawową nr 36 w Zabrzu, biorąc udział w finale regionalnego konkursu czytelniczego pod hasłem W baśniowym świecie. Konkurs adresowany był do uczniów klas czwartych. Warunkiem uczestnictwa była znajomość kilkunastu baśni Andersena oraz ogólna wiedza na temat baśni jako gatunku literackiego. Naszą szkołe reprezentowali uczniowie klasy Vb: Wiktoria Nowak, Magda Pawlik i Piotr Mazurkiewicz. Wród konkursowych zadań znalazła się  seria pytań odnoszących się bezpośrednio do treści baśni oraz pytania o jej cechy gatunkowe,  rozpoznawanie cytatów, odgadywanie tytułów baśni na podstawie ilustracji, a także krzyżówka sprawdzająca znajomość biografii baśniopisarza. Nasi reprezentanci bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami sprawdzającymi znajomość twórczości Andersena.  Definicja baśni i jej cechy gatunkowe sprawiły im jednak trochę kłopotu. I ta strata punktów okazała się nie do odrobienia. Niemniej udział w finale dał nam wiele satysfakcji. Wiktoria, Magda i Piotr zmierzyli się z reprezentantami czternastu szkół z województwa śląskiego. Poznali zasady rywalizacji w dużej  (tutaj ponad czterdziestosobowej) grupie  i przekonali się, że im większy rangą konkurs i więcej uczestników, tym bardziej szczegółowe i trudniejsze pytania…

Tym razem najlepsi okazali się uczniowie z Bytomiu. Laureatką I miejsca została Martyna Gryzik ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Bytomiu. A jej koleżanka z zespołu zajęła miejsce III.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki, a w oczekiwaniu na ogłoszenie wyników obejrzeli przedstawienie Ambaras z bajkami, przygotowane przez gospodarzy.

Przejdź do galerii