Pasowanie na czytelnika

Biblioteka ma nowych czytelników. 2 czerwca odbyło się  pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej. Przed samą uroczystością  zaprosiliśmy pierwszaków na bajkę o Kopciuszku w wykonaniu uczniów klasy Vb. Nieco uwspółcześniona jej wersja bardzo się wszystkim podobała.

W bibliotece na naszych małych gości czekał zaś list-niespodzianka, specjalne zielone okulary przez które należało go przeczytać oraz kolorowe nakrycie głowy dla czytającego. Te dwa „magiczne” rekwizyty miały za zadanie pobudzić naszą wyobraźnię tak, by łatwiej było nam dostrzec autora listu.  Jego nadawcą – jak trafnie odgadli pierwszoklasiści – był nie kto inny, a sama Pani Książka, która prosiła, by ją szanować: nie wyrywać kartek, nie brudzić, lecz czytać, bo  książki nie lubią leżeć zapomniane w szufladach. Prośby Książki zainicjowały pogadankę o poszanowaniu książek w ogóle, a zbiorów bibliotecznych w szczególności, bo przecież służą one wielu czytelnikom. Dzieci poznały także zasady wypożyczania książek oraz rozwiązały bajkowy quiz, w którym wykazały się doskonałą znajomością popularnych bajek i baśni. Po tym krótkim sprawdzianie orientacji w literaturze dziecięcej pierwszoklasiści złożyli przysięgę czytelnika, zostając tym samym pełnoprawnymi użytkownikami szkolnej biblioteki. Korzystając oczywiście z nowo nabytych uprawnień, wypożyczyli w tym dniu swoją pierwszą książkę, do której każdy dostał pamiątkową zakładkę.