Narodowe Czytanie

Biblioteka współuczestniczyła w szkolnej odsłonie Narodowego Czytania – ogólnopolskiej akcji zainicjowanej w 2012 roku lekturą Pana Tadeusza . W tym roku sięgnęliśmy po Quo vadis Henryka Sienkiewicza.

O pożytkach czytania… według Henryka Sienkiewicza

„Gdy się ktoś zaczyta, zawsze albo się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra” – mawiał Henryk Sienkiewicz.

Piąto- i szóstoklasiści dzielnie mierzyli się z trudnym w odbiorze tekstem dla uczniów szkoły podstawowej. Poznali jednak znaczenie tytułu powieści, kontekst historyczny, bohaterów oraz wątek główny. Odczytali fragment będący punktem kulminacyjnym fabuły. Za kilka lat z pewnością wrócą do lektury już jako dojrzalsi czytelnicy.

Udział wzięli:
KL. V:
Bartosz Lubos
Emilia Socha
Patrycja Sroka
Maja Żurakowska

Kl. VI:
Mikołaj Konik
Szymon Niewiadomski
Szymon Mikina
Jagoda Rosa
Szymon Wilczek
Jakub Wątor

Do czytania motywowały: pani Anna Buroń oraz pani Justyna Kozłowska.

Przypomnijmy jeszcze:

Henryk Sienkiewicz (1846-1916) – powieściopisarz i publicysta, laureat Nagrody Nobla (1905) w dziedzinie literatury za całokształt twórczości, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy.

„Quo vadis” – powieść historyczna Henryka Sienkiewicza, opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Następnie wydana w formie druku zwartego. Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.

Przejdź do galerii