Święto kreatywności i oryginalności, pomysłowości i twórczego działania, odkrywania w sobie talentów, rozbudzania wiary we własne możliwości, odwagi w wyrażaniu swoich myśli i uczuć oraz dzielenia się tym, co potrafimy z innymi.
Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Szybko zyskała popularność wśród najmłodszych czytelników. Opowiastka zawarta w “The Dot” stała się inspiracją dla wielu nauczycieli i tak w 2008 roku powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”. Święto obecnie jest obchodzone już w 108 krajach. Ta inicjatywa ma na celu pobudzać kreatywność, pomysłowość uczniów, zachęcać ich do tworzenia i prezentacji swoich prac.
Dzień Kropki obchodzony jest 15 października. Zwykle obchody zaczynają się od przeczytania lub obejrzenia historii małej Vashti, a następnie stworzenia własnego znaku.
Tak było w tym roku i w naszej szkole. W tegoroczne obchody Dnia Kropki włączyły się klasy młodsze.
Biblioteka świętowała wspólnie z klasą IIc. Rozpoczęliśmy tradycyjnie od obejrzenia filmiku o Vashti. Potem dzieci wysłuchały bajki o małej biedronce, która mimo swojej miniaturowej wielkości, posiadała ogromną odwagę. Dzięki tej odwadze ocaliła honor królestwa biedronek…
Następnie cała klasa zaprezentowała się za pomocą kropek-kółek. Każde dziecko wykonało własną wizytówkę w kształcie dużej kropki, ozdabiając ją mniejszymi kropkami z brystolu, kolorowego papieru, ilustrowanych czasopism, a także filcu. W centrum kropki znalazło się imię dziecka. Kropki-kółka połączone ze sobą utworzyły prawie trzymetrową gąsienicę, która po sesji zdjęciowej w bibliotece z należnym jej honorem została przeniesiona do sali lekcyjnej drugoklasistów. Tam, umieszczona pod klasową gazetką jako wizytówka IIc, pozostanie z pewnością do końca roku szkolnego.