Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodziliśmy  XVI Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Dzień ten ogłoszony został przez Krajową Izbę Książki w 2001 roku jako inaugurujący akcję Cała Polska czyta dzieciom…

W naszej bibliotece głośne czytanie jest nieodłącznym elementem każdego spotkania z czytelnikiem. Czytamy, witając kolejne pory roku, czytamy podczas pozalekcyjnych zajęć z dziećmi świetlicowymi, czytamy w czasie każdej zorganizowanej przez bibliotekę imprezy. Czytamy uczniom i przedszkolakom. A co czytamy? Najczęściej nowości, to co na topie, co słucha się łatwo, lekko i przyjemnie, to co w jakiś sposób łączy się z tematyką zajęć. Czasem lektury, a obecnie w świetlicy przed lekcjami klasykę literatury dziecięcej.

Przez kilka ostatnich dni czytaliśmy świątecznie w ramach obchodów Dnia Głośnego Czytania. W poniedziałek uczniowie klas starszych czytali swoim młodszym koleżankom i kolegom, zachęcając do lektury „Jeżynki” Piotra Rowickiego” oraz „Detektywa Pozytywki” Grzegorza Kasdepke. Zachęcali jak widać skutecznie, gdyż jeszcze tego samego dnia wymienione pozycje zniknęły z bibliotecznych półek.

Lektorami byli: Karolina Siwakowska z klasy Vb oraz Szymon Mikina z klasy VI.

Podczas czwartkowego czytania na dywanie w bibliotece, tym razem książek w rozmiarze XXL, nieoczekiwanie zaproponowaliśmy rolę lektora uczestnikom zajęć. I tu duże brawa należą się Hani Staniczek z klasy IIc, która pięknie przeczytała nam (bez przygotowania!) bajkę o przygodach jelonka Bambi, zaś Maks Musioł z klasy Va, spędzający tę godzinę w bibliotece, zaproponował, że i on chętnie nam poczyta. I w ten sposób wysłuchaliśmy jeszcze dwóch opowiadań o zwierzętach dużych i małych.