Biblioteki szkolne świętują

Rozpoczęło się coroczne – trwające cały miesiąc – święto bibliotek szkolnych, którego celem jest promocja czytelnictwa i biblioteki jako miejsca przyjaznego dzieciom… Książka to dopiero początek… – pod takim hasłem przebiega tegoroczny miesiąc bibliotek.

Do czego może inspirować nas książka? Do zabawy, refleksji, dyskusji, artystycznych poczynań zarówno plastycznych jak i teatralnych… W bibliotece często inspiruje ciekawe zajęcia bądź bywa ich dopełnieniem i literackim odwołaniem.

Początek października to także początek kalendarzowej jesieni, w tym roku prawdziwie złotej, Październikowe świętowanie rozpoczęliśmy więc od jesiennych spotkań w klasach I – III. 23 września powitaliśmy jesień wraz z pierwszoklasistami, a w pierwszym tygodniu października rozmawialiśmy o niej również w klasach drugich i trzecich. Zwrócilismy uwagę na zachodzące w przyrodzie zmiany: coraz zimniejsze i krótsze dni, opadające z drzew liście, których coraz więcej pojawia się w alejce prowadzącej do szkoły, padający deszcz, który zmusza nas do zabrania z domu parasola i włożenia kaloszy. W koszyku Pani Jesieni przed każdym spotkaniem pojawiały się świeże owoce i warzywa z przydomowego ogródka, które dzieci „oglądały” wąchając, dotykając, a nawet smakując (ziarenka słonecznika). Zajęcia urozmaicił jesienny quiz, zagadki i łamigłówki. Inspiracją do jednej z wykonanych przez uczniów prac plastycznych (jeża z kartonowego talerzyka) była książeczka Heleny Bechlerowej „Kolczatek”, a dokładniej jej fragment opowiadający o tym, jak jeż szukał schronienia na zimę. By sprawdzić, czy dobrze rozwiązaliśmy zagadki, z którymi Kolczatek nie mógł sobie jesienią poradzić, sięgnęliśmy również po drugą – wiosenną część opowiadania, w której znalazło się ich rozwiązanie. No cóż niemal za każdym razem dzieci okazały się od jeża sprytniejsze… Innym rodzajem pracy plastycznej były, wycięte z kolorowego papieru, „uśmiechnięte” liście klonu, które posłużą jako ozdoba klasowych okien i gazetek.


Przejdź do galerii

W kolejnym świątecznym tygodniu zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie „ZABAWA w SKOJARZENIA”, którego regulamin znajdziecie poniżej oraz w bibliotece.